dzisiaj jest: 11 grudnia 2019 r.   ::    imieniny: Waldemar, Damazy

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Prezydent Andrzej Duda w Wierzchosławicach

rozmiar tekstu w artykule:

urodziny w witosa miniPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda będzie uczestniczył w Ogólnopolskich Obchodach 144. rocznicy Urodzin Wincentego Witosa, które odbędą się w najbliższą niedzielę (21 stycznia) w podtarnowskich Wierzchosławicach. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą, koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i polskich rolników, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod grób wybitnego przywódcy chłopów polskich Wincentego Witosa, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odmówiona zostanie krótka modlitwa.

O godz. 13.00 rozpocznie się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Gości przywita Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a także głos zabiorą zaproszeni goście z Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska.

urodz witosa 2018 1

Obchody urodzin Witosa w Wierzchosławicach w 2014 roku.

Prof. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP wygłosi prelekcję o roli Wincentego Witosa i Chłopów Polskich w procesie Odzyskania Niepodległości. Wykład na temat dziedzictwa Wincentego Witosa w programie NSZZ RI „Solidarność” zaprezentuje Teresa Hałas, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” oraz Poseł na Sejm RP. Natomiast dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej będzie mówił o myśli Wincentego Witosa a działalności partii ZSL.

Uroczystości w Wierzchosławicach to nawiązanie do działalności NSZZ RI „Solidarność” w latach 80-tych minionego stulecia, kiedy władza komunistyczna zakazywała upamiętniania W. Witosa. Wtedy to działacze NSZZ RI „Solidarność”, m.in. mec. Stanisław Mierzwa - skazany w procesie szesnastu w Moskwie, Stanisław Chrobak - późniejszy Senator RP i Wójt Gminy Zakliczyn oraz Władysław Żabiński - późniejszy Poseł na Sejm RP, spotykali się przy grobie przywódcy ruchu ludowego w dniu jego urodzin. NSZZ RI „Solidarność” to spadkobierca myśli Wincentego Witosa.

urodz witosa 2018 2

Spotkanie działaczy NSZZ RI „Solidarność” przy grobie Witosa w 1981 roku.

Warto też dodać, że wznowione w Wierzchosławicach obchody urodzin W. Witosa od kilku lat gromadzą w styczniu rolników z całego kraju, parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli najwyższych władz RP. To właśnie w Wierzchosławicach, w 2014 roku Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

Oto fragment wystąpienia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Wierzchosławicach sprzed czterech lat: - Dla nas ważne fundamentalne jest wskazanie Wincentego Witosa. To wskazanie w którym mówił on, że Polska musi trwać, że musi być wieczna. Tak Polska jest i musi być wieczna, ale żeby była wieczna muszą rodzić się dzieci, musi być to wszystko co powoduje, że po jednym pokoleniu przychodzi następne pokolenie, że naród zwiększa się a nie zmniejsza. A dziś naród się zmniejsza. I jest wielkim zadaniem wszystkich polskich patriotów tę sytuację zmienić. Przedsięwzięć, które muszą być podjęte w tym kierunku jest wiele, ale jednym z nich jest podjęcie prawdziwej, mocno wspartej środkami finansowymi polityki prorodzinnej. Droga do tego może prowadzić poprzez przedsięwzięcie, które powinno być podjęte – to co najmniej 500 zł na jedno dziecko w rodzinie. Nie będę mówił tutaj o szczegółach, ale jeśli bliżej przyjrzeć się tej idei, temu projektowi, nie jest on wcale taki bardzo drogi. Jest możliwy do zrealizowania. Byłby rzeczywistą zmianą i przyczyniłby się do tego, by Polska mogła trwać i była wieczna.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:556
Wczoraj:711
W tym tygodniu:1923
W tym miesiącu:6355
Ogółem:1192291

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!