dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

Przywrócić pamięć o tych, którzy zostali wyklęci z narodowej historii

zw woj 2018 miniW Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu społeczność szkolna obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica, poświęcona żołnierzom niezłomnym.

- Najistotniejsze jest to, abyśmy poznali tych ludzi, którzy zostali wykleci z pamięci naszego narodu, a można to uczynić poprzez pracę w lokalnych środowiskach, w małych ojczyznach - mówił podczas obchodów Poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki.

zw woj 2018 1
Na uroczystość złożyła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów i nauczycieli ZSLiT. Zgromadzeni goście i uczestnicy obchodów wysłuchali również wykładu Posła prof. Włodzimierza Bernackiego o zawiłościach polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych, a także prelekcji Teresy Duman, Przewodniczącej Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, poświęconej represjom komunistycznym na ziemi wojnickiej w pierwszych latach po wojnie. Teresa Duman przypomniała m.in. osobę, pochodzącego z Ispu, w Gminie Wojnicz, Kazimierza Noska „Wiklińskiego”, członka ZWZ, AK oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

zw woj 2018 2
Ważnym momentem było odsłonięcie tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Została ona ufundowana przez społeczność Powiatu Tarnowskiego, Gminy Wojnicz oraz ZSLiT. Fundację tablicy wsparło także Regionalne Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wojnicz.

zw woj 2018 3
- Tablica ma przede wszystkim przypominać młodzieży o tym kim byli Żołnierze Wyklęci. Bedzie ona trwałym elementem działań wychowawczych, w zakresie edukacji patriotycznej, w naszej szkole - tłumaczy Dyrektor ZSLiT Agnieszka Kapek.

zw woj 2018 4
W uroczystości uczestniczyli również Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, Przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa Ryszard Pagacz, Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie i służb mundurowych.

zw woj 2018 5