dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

Twarze Niepodległej - podsumowanie powiatowego konkursu historycznego

twarze niep miniPodczas XLII sesji Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się w Urzędzie Gminy w Rzepienniku Strzyżewskim, wyróżnieni zostali laureaci powiatowego konkursu historycznego „Twarze Niepodległej. Od konfederatów barskich do żołnierzy Kościuszki”.

Celem konkursu było uczczenie 250. rocznicy konfederacji barskiej w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na terenie szkół średnich, prowadzonych przez samorząd Powiatu Tarnowskiego.

twarze niep 1
- Rok 2018 to czas wielkich rocznic, odwołujących się do istotnych w dziejach naszego narodu wydarzeń. Jedną z nich jest 250. rocznica konfederacji barskiej, która została związana w 1768 roku. Upływa ona w cieniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku. Niemniej jednak domaga się zaakcentowania, także na gruncie pracy dydaktyczno-wychowawczej naszych szkół. Temu służył konkurs „Twarze Niepodległej” - mówił Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

twarze niep 2
- Gratuluję uczniom wiedzy i dziękuję za uczestnictwo w konkursie. Wierzę, iż przyczyni się od do wzrostu zainteresowaną zapomnianą tematyką dziejów konfederatów barskich wśród jego uczestników - stwierdził inicjator organizacji konkursu, Rady Powiatu Tarnowskiego - Józef Gądek.

twarze niep 3
W inicjatywę Starosty Tarnowskiego włączyło się osiem powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci otrzymali nagrody w postaci publikacji tematycznie związanych z historią konfederacji barskiej oraz zestawy upominków.

twarze niep 4
Laureatami powiatowego konkursu „Twarze Niepodległej. Od konfederatów barskich do żołnierzy Kościuszki” zostali:
- Paweł Bień z Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie,
- Katarzyna Cygan z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach,
- Michalina Grajewska z Zespołu Szkół Licealnych i technicznych w Wojniczu,
- Krzysztof Haraf z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie,
- Hubert Madura z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach,
- Tomasz Marszał z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku,
- Hubert Mastalerz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie,
- Andrzej Osiełkiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie,
- Emilia Wierzbicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie.

twarze niep 5