dzisiaj jest: 9 grudnia 2021 r.   ::    imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Paderewski dla Niepodległej. Niepodległa dla Paderewskiego

rozmiar tekstu w artykule:

mural pad miniW ramach powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach powstał monumentalny mural, przedstawiający postać Mistrza Paderewskiego. 30 maja odbędzie się ceremonia odsłonięcia muralu oraz nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego.


To druga realizacja artystyczna upamiętniająca postać wielkiego kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu, jaka powstała w Ciężkowicach w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszą jest pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, usytułowany na ciężkowickim rynku, który został odsłonięty 3 maja. Mural na budynku ZSOiZ powstał dzięki mecenatowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz samorządów powiatu tarnowskiego i gminy Ciężkowice. Jego twórcą jest artysta, malarza i architekt Ryszard Paprocki. - Ten mural nie jest zwykłym powiększonym obrazem. Jest anamorficzny, czyli zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły - mówi Ryszard Paprocki. Jak tłumaczy artysta, dzieło jest kompozycją głęboko przemyślaną, a każdy jego element jest celowy i zaplanowany.

mural pad 1

- Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości szukamy nowoczesnych i ciekawych form upamiętniania, stąd pomysł murali z wizerunkami Ojców niepodległości, związanych z powiatem tarnowskim - stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Planujemy, iż wielkoformatowa grafika z Wincentym Witosem pojawi się na Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, natomiast na budynku Zespołu szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach wykonany został już mural z Ignacym Janem Paderewskim. Poprzez swoją monumentalną i artystyczną formę dzieła te spełniają doskonale funkcję popularyzacyjną oraz są pięknym i symbolicznym wyrazem naszej pamięci oraz patriotyzmu - dodaje Roman Łucarz.

Dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Cieżkowicach powstanie muralu to wyjątkowe wydarzenie. Nasz szkoła szczyci się hasłem „U Mistrza Paderewskiego”, a teraz to właśnie on sam wita naszych uczniów, nauczycieli, absolwentów i gości - podkreśla Dyrektor ZSOiZ Józef Parys. - Wierzę, iż będzie to również inspiracja dla naszych uczniów. „U Mistrza Paderewskiego” kształcą się przyszli mistrzowie w zawodzie, i oczywiście młodzi ludzie, którzy będą kierować się w życiu ideałami jakie przyświecały naszemu patronowi i jakie on sam uosabia - uzupełnia Józef Parys.

mural pad 2
Dopełnieniem idei szczególnego zaakcentowania postaci I.J. Paderewskiego w roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest nadanie nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu na rzece Kąśniance w ciągu drogi dojazdowej do dworku Mistrza w Kąśnej Dolnej, siedziby Centrum Paderewskiego. Most o długości 80 i szerokości ponad 9 metrów został oddany do użytku w lutym 2018 roku. - Jest to dla mnie spełnienie marzeń, aby w stulecie odzyskania niepodległości, do dworu jednego z Ojców niepodległości, dojechać piękną, nowoczesną drogą - mówił wówczas starosta tarnowski Roman Łucarz, który zwrócił się z inicjatywą do przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach, Zdzisława Szczerby, aby nowy obiekt na mocy uchwały radnych, został nazwany „Mostem Niepodległości”. Tym samym w symboliczny sposób zaakcentowana zostanie rola I. J. Paderewskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

30 maja odbędzie się odsłonięcie muralu oraz ceremonia nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego. Początek uroczystości o godzinie 10.00 przed budynkiem ZSOiZ w Cieżkowicach.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:435
Wczoraj:862
W tym tygodniu:2958
W tym miesiącu:6306
Ogółem:1974319

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!