dzisiaj jest: 28 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Cmentarz w Łowczówku pięknieje na 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości

rozmiar tekstu w artykule:

lowczowek inw miniTrwają prace przy budowie infrastruktury turystycznej obok cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku. Osoby odwiedzające to wyjątkowe na mapie Powiatu Tarnowskiego miejsce mogą dostrzec już pierwsze efekty zachodzących tam zmian. W najbliższych tygodniach rozpocznie się również renowacja samego cmentarza.

- W ramach tych prac powstaje między innymi parking dla samochodów, miejsce na grill, wiata i stół z ławeczkami - mówi Ryszard Stankowiski, Zastępca Wójta Gminy Pleśna. - Teren będzie oświetlony lampami hybrydowym. Planujemy także zainstalowanie monitoringu obiektu i terenu - dodaje Ryszard Stankowski.

lowczowek inw 1

Całość prac realizowana jest w ramach projektu „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej subregionu tarnowskiego - etap I”, finansowanego z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Kosztorys opiewa na kwotę 600 tys. zł.

lowczowek inw 2
W bieżącym roku rozpoczną się również prace renowacyjne na samym cmentarzu. Realizowane będą w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się w październiku 2018 roku, drugi w czerwcu roku przyszłego. Zakres prac będzie obejmował remont kamiennego muru ogrodzenia, remont nagrobków, alejek cmentarza, renowację kamiennych schodów, tablicy pamiątkowej przy wejściu do cmentarza, a także wykonanie renowacji blaszanego zadaszenia kaplicy, krzyży żeliwnych i nagrobku generała Gustawa Łowczowskiego.

lowczowek inw 3
- Środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł pozyskane zostały z budżetu państwa. Wsparcie finansowe w kwocie 270 tys. zł zapewnił również Wojewoda Małopolski. Umożliwią one sfinansowane całego, zaplanowanego zakresu prac na cmentarzu - tłumaczy Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna. - Dziękuję Posłowi na Sejm RP Panu Michałowi Wojtkiewiczowi. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu otrzymaliśmy fundusze z budżetu państwa. Nasze starania związane z renowacją Cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku wspiera również Wicewojewoda Małopolski Pan Józef Gawron.

lowczowek inw 4

- Planujemy, iż Zlot Niepodległościowy na cmentarzu wojennym w Łowczówku w bieżącym roku będzie finałem powiatowych obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszenie na nasze uroczystości przyjął Prezydent RP Pan Andrzej Duda. To ważne, iż właśnie w tym roku uda się zadbać o otoczenie samego cmentarza i przeprowadzić na nim część prac renowacyjnych - podsumowuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

lowczowek inw 5

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:369
Wczoraj:471
W tym tygodniu:5472
W tym miesiącu:21180
Ogółem:1966083

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!