dzisiaj jest: 28 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

W Jodłowej i Lubczy oddano hołd Konfederatom Barskim

rozmiar tekstu w artykule:

kon bar rel miniJodłowa oraz Lubcza były miejscami regionalnych obchodów 250. rocznicy Konfederacji Barskiej oraz obecności konfederatów na Podkarpaciu i w Małopolsce. Patronat Narodowy - w Stulecie Odzyskania Niepodległości - nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Pierwsza część obchodów miała miejsce przy pomniku Konstytucji 3 Maja w Jodłowej, gdzie odbyła się ceremonia oficjalna z apelem pamięci i salwą honorową oddaną przez żołnierzy kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. O potrzebie przywracania pamięci o Konfederatach Barskich i ich działalności na Podkarpaciu i w Małopolsce mówił między innymi Poseł na Sejm RP Jan Warzecha oraz członkowie Komitetu Organizacyjnego Obchodów - Grzegorz Kita i Paweł Ciszczoń.

kon bar rel 1

Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Lubczy, gdzie w tamtejszym Kościele parafialnym celebrowana była Msza święta w intencji Ojczyzny i Konfederatów Barskich. Następnie na placu przed remizą OSP Lubcza uczestnicy obchodów wzięli udział w ceremonii patriotycznej, podczas której mocno wybrzmiały słowa podkreślające konieczność godnego upamiętnienia czynu zbrojnego konfederatów, a także przywrócenia lokalnej społeczności świadomości o obecności Kazimierza Pułaskiego i jego żołnierzy w Lubczy i okolicy. - Jest to próba przywrócenia naszym mieszkańcom pamięci o tych zupełnie zapomnianych wątkach Konfederacji Barskiej, która jawi się nam przede wszystkim jako wydarzenie odległe w czasie oraz rozgrywające się gdzieś na peryferiach dawnej Rzeczypospolitej - mówił Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Starosta zwrócił również uwagę na wartości i ideały przyświecające Konfederatom: - dla nich najważniejsze były obrona wiary katolickiej oraz przeciwstawienie się rosyjskiemu despotyzmowi. Zatem już w tym pierwszym naszym zrywie narodowym dostrzegamy te wątki, jakie będą towarzyszyć przyszłym pokoleniom obrońców polskiej wolności.

kon bar rel 2

W części oficjalnej głos zabierali również: Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego - Wojciech Skruch i Adam Kwaśniak, Burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz oraz Sołtys Lubczy Andrzej Marcinek. Odczytane zostały listy okolicznościowe od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Konsula ds. polityczno-ekonomicznych w konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie Thomasa S. Zia. Ten ostatni w swoim przesłaniu zapewnił: - pamięć o Kazimierzu Pułaskim będzie zawsze żywa w amerykańskim społeczeństwie.

kon bar rel 3
Dużą atrakcją dla uczestników obchodów była obecność rekonstruktorów w strojach z epoki. Oddali oni saluty armatnie na cześć Konfederatów z repliki zabytkowego działa. Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicewojewoda Józef Gawron oraz organizator uroczystości - Paweł Augustyn, Radny Powiatu Tarnowskiego, przekazali dyplom przyznający Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy nad obchodami 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy dyrekcji miejscowego Zespołu Szkół. - Niech stanowi pamiątkę po dzisiejszym wydarzeniu, ale i również niech będzie zaczynem do budowania pamięci o Konfederatach Barskich w Lubczy wśród uczniów szkoły - stwierdził Paweł Augustyn.

kon bar rel 5

Na zakończenie ceremonii Orkiestra Dęta ze Szczepanowic, która towarzyszyła obchodom, wykonała „Pieśń Konfederatów Barskich”. Po czym rozpoczęła się biesiada lubecka. Serwowano na niej regionalną potrawę - zupę z lubczykiem, słuchano pieśni patriotycznych w wykonaniu Kapeli Lubeckiej oraz rozdawano okolicznościową gazetę „Konfederatkę.

kon bar rel 6

Ostatnim punktem programu uroczystości była konferencja pt. „Konfederaci Barscy w Lubczy i Jodłowej. Podkarpacko-małopolskie ślady konfederacji z lat 1768-1772”. Złożyły się na nią trzy wystąpienia: o „Legendach Konfederatów” mówiła dr Maria Czeppe z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk; temat „Patriotyzm w myśli Konfederatów Barskich” zaprezentował prof. dr hab. Arkadiusz Stasiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie; natomiast Grzegorz Kita przedstawił wątki obecności Konfederatów w Jodłowej i Lubczy, a także pozostałe po nich ślady pamięci.

kon bar rel 7

Organizatorem wydarzenia był Powiat Tarnowski, Komitet Organizacyjny Obchodów w składzie: Paweł Augustyn (Lubcza), Grzegorz Kita i Paweł Ciszczoń (Jodłowa). Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, zaś przygotowanie uroczystości wsparł Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

kon bar rel 8
kon bar rel 9

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:336
Wczoraj:471
W tym tygodniu:5439
W tym miesiącu:21147
Ogółem:1966050

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!