dzisiaj jest: 28 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wolność krzyżami się mierzy - Prezydent RP Andrzej Duda oddał hołd polskim legionistom, walczącym pod Łowczówkiem

rozmiar tekstu w artykule:

low prez rel 2018 miniPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaszczycił swoją obecnością centralne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Tarnowskim. Uczestniczył w Zlocie Niepodległościowym na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, a także w wydarzeniu towarzyszącym „Z Zakliczyna do Łowczówka” na zakliczyńskim Rynku.

Witając Głowę Państwa na zakliczyńskiej ziemi Burmistrz Dawid Chrobak  powiedział, że mieszkańcy Miasta i Gminy Zakliczyn są szczęśliwi i dumni, że Polska ma takiego Prezydenta. Prezydenta wyznającego nasz system wartości - chrześcijański i konserwatywny. Prezydenta będącego człowiekiem honoru, na którym można polegać. Prezydenta pamiętającego o prawdziwych narodowych bohaterach i broniącego polskich interesów. - Panie Prezydencie! Jest Pan długo oczekiwanym i niezwykle mile widzianym tutaj Gościem. Chcemy, aby czuł się Pan w Zakliczynie jak u siebie w domu - stwierdził.

low prez rel 2018 1

Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że ziemia tarnowska to ziemia wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. - Jesteśmy wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Żadne liberalne ideologie nie są w stanie wymazać z nas przywiązania do wartości chrześcijańskich, do tej ziemi, do naszej kultury i tradycji - mówił.

low prez rel 2018 2

W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że jest człowiekiem o światopoglądzie raczej konserwatywnym, dla którego wartości, o których mówili burmistrz i starosta, są również ważne. Zapewnił, że w Zakliczynie czuje się jak u siebie i z sentymentem wspominał swoje wizyty w tym mieście w czasach młodości. Przypomniał postać legionisty Kazimierza „Kuby” Bojarskiego, dowódcy jednego z plutonów, który ciężko ranny w bitwie pod Łowczówkiem, zmarł w jednym z domów w Zakliczynie przy ul. Różanej. Został pochowany na miejscowym cmentarzu, choć stąd nie pochodził. Prezydent dziękował za odnowienie jego mogiły, że pomnik wzniesiony w latach dwudziestych minionego stulecia zyskał tak wspaniałą i piękną formę. - Mam nadzieję, że jest to pewien symbol tego, że w tej chwili odnawia się również Polska. Zyskuje ona piękną twarz Polski, która będzie się ambitnie i dobrze rozwijała, tak jak ambitnie i dobrze rozwijała się tamta II Rzeczpospolita. I mam nadzieję, że będzie się rozwijała na tyle dynamicznie, że nic nie pozwoli przerwać tego rozwoju - stwierdził Andrzej Duda. Wyraził też głęboką wiarę w to, że Polska może być potężna, silna, nasza, że każdego dnia swoją pracą możemy się przyczyniać do tego, iż Polska będzie lepsza dla nas wszystkich.

low prez rel 2018 3

- W tym właśnie roku: w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości tu, w Zakliczynie, na ziemi tarnowskiej, tego Państwu chciałem życzyć: aby taka właśnie była Polska, o jakiej wszyscy marzymy, o jakiej marzyli wtedy ci, którzy szli walczyć, wierząc, że chcieć to móc. Jestem przekonany, że Państwo tu, w Zakliczynie, również w to wierzą. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Zakliczyn i jego mieszkańców, ziemię tarnowską oraz całą Rzeczpospolitą - zakończył swoje wystąpienie Prezydent.

low prez rel 2018 4

Prezydent wraz z mieszkańcami Zakliczyna obejrzał inscenizację wymarszu Polskich Legionów z zakliczyńskiego Rynku w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, wysłuchał przypomnienia rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego do legionistów, a następnie udał się na uroczystości do Łowczówka.

low prez rel 2018 5

Zlot Niepodległościowy na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, który zorganizowany został po raz dwudziesty, zainaugurowała Msza Święta pod przewodnictwem abp Henryka Nowackiego. Na wstępie oficjalnej części uroczystości Głowę Państwa powitał Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. Panu Prezydentowi towarzyszyli - Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski oraz Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras.

low prez rel 2018 6

W przemówieniu do uczestników niepodległościowego zlotu Andrzej Duda powiedział, że wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy. - One tu stoją, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność - mówił Prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki, które trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić.

low prez rel 2018 7

Starosta Roman Łucarz w dowód wdzięczności za patriotyczna postawę wręczył Panu Prezydentowi symboliczna pamiątkę - statuetkę legionisty z Orłem Legionów. Podobną statuetkę otrzymał Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który jako pierwszy Starosta Tarnowski był inicjatorem niepodległościowych zlotów w Łowczówku. - Spotykamy się tu od dwudziestu lat niezależnie od pogody - wspominał Poseł Michał Wojtkiewicz. - Niepodległość to piękne słowo. Jest w nim siła, radość i wolność, ale nie możemy się nią zachłysnąć. Musimy pamiętać, że nie jest dana raz na zawsze.

low prez rel 2018 8

Rada Rodziców przekazała nowy sztandar społeczności szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, noszącego imię Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem. Odbył się apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe, złożono wieńce przy kaplicy cmentarnej.

low prez rel 2018 9

XX Zlot Niepodległościowy w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości tradycyjnie zakończyło śpiewanie pieśni legionowych, a uczestnicy mogli skosztować wojskowej grochówki. Najnowsze propozycje uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP prezentowały Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Dla zwiedzających odstępna była również diorama historyczna, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej GRH Gorlice 1915. Kompanię honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

low prez rel 2018 10

Sponsorem wydarzenia był Gaz-System S.A.

low prez rel 2018 11

Więcej fotografii z wizyty Prezydenta RP w Zakliczynie dostępnych jest - tutaj.

Więcej fotografii z XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018” dostępnych jest - tutaj.

Pełna treść wystąpienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018” dostępna jest - tutaj.

Pełny zapis video ceremonii XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018” dostępny jest - tutaj.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:356
Wczoraj:471
W tym tygodniu:5459
W tym miesiącu:21167
Ogółem:1966070

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!