dzisiaj jest: 19 lipca 2019 r.   ::    imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

Kombatanci z regionu tarnowskiego z Medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości

medale stulecie prem miniPodczas samorządowego spotkania opłatkowego w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości kombatantom z regionu tarnowskiego. Otrzymali je pułkownik Zdzisław Baszak oraz kapitan Jan Sitko.

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości zostały przyznane przez Premiera Mateusza Morawieckiego osobom zasłużonym dla niepodległości z Małopolski. Wśród nich znalazły się również osoby z regionu tarnowskiego. Dotychczas otrzymali je: pułkownik Zdzisław Baszak, kapitan Jan Sitko, ojciec Kazimierz Pelczarski CSsR oraz Maria Żychowska.

medale stulecie prem 1

Medale są przyznawane osobom, których działalność wiązała się z ideą odzyskania niepodległości, oraz które wykazały się zaangażowanym na rzecz przemian demokratycznych, a także osobistościom mającym zasługi w zakresie budowania wspólnoty, umacniania suwerenność i tożsamości narodowej.

medale stulecie prem 2
Podczas samorządowego spotkania opłatkowego w Tarnowie Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wspomnianym kombatantom. Płk Zdzisław Baszak był uczestnikiem wojny obronnej z września 1939 roku, żołnierzem 16. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, a następnie Armii Krajowej. Był też uczestnikiem słynnej Akcji „Most III” z lipca 1944 roku, dzięki której elementy niemieckiej tajnej broni V2, trafiły w ręce aliantów.

medale stulecie prem 3

Z kolei kpt. Jan Sitko był żołnierzem Zrzeszenia WiN, uczestnikiem głośnej akcji miejscowego podziemia niepodległościowego, wymierzonej w doradcę PUB w Tarnowie, kpt. Lwa Sobolewa, z września 1946 roku. Był także osoba represjonowaną w okresie PRL.