dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W Zakliczynie Powiat Tarnowski uczci Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

plakat wyklenci 2015 mini1 marca obchodzić będziemy po raz piąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powiatowe obchody tego święta państwowego odbędą się w tym roku w Zakliczynie. Do uczestnictwa w obchodach zapraszają mieszkańców powiatu i regionu Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

W ustawie sejmowej z lutego 2011 roku, ustanawiającej to święto państwowe zapisane zostało, iż ma ono na celu oddanie hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca 2015 roku w Zakliczynie. Towarzyszy im hasło: „Tętno Polski bije w przestrzelonych sercach…”.

wyklenci 2015 zapowiedz
Program uroczystości przedstawia się następująco:

Ceremonia patriotyczna
11:00 - Msza święta w kościele pw. Idziego w Zakliczynie w intencji Żołnierzy Wyklętych
12:15 - manifestacja patriotyczna pod pomnikiem na Rynku i na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, przy grobie Żołnierza Wyklętego kpt. Jana „Salwy” Dubaniowskiego

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

wyklenci 2015 zapowiedz 1

11.00 - otwarcie biura zawodów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w ratuszu w Zakliczynie
12.:30 - start do biegu na 10 km
12:35-13:30 - start do biegu na dystansie 1963 m
12:35-14:00 - gra miejska (marsz na orientację) „Żołnierze Wyklęci”
14:30-15:00 - wręczenie medali, dyplomów i nagród w sali im. S. Jordana w ratuszu

Spektakl „Oskarżeni o wierność”
15:30 - Spektakl słowno-muzyczny „Oskarżeni o wierność” w reżyserii Adama Pyrka w sali im. S. Jordana w ratuszu

wyklenci 2015 zapowiedz 3
1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN): Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została powiązana z tym wydarzeniem.

- Wraz z Burmistrzem Dawidem Chrobakiem zapraszamy mieszkańców Powiatu Tarnowskiego i regionu do uczestnictwa w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie. Przygotowany program jest ciekawy, różnorodny i pozwoli nam godnie upamiętnić czyn zbrojny żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Program obchodów został przygotowany przez Zakliczyńskie Centrum Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie, Fundacją Wolność i Demokracja, SKKT PTTK „Compass”, Zespołem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, OSP Zakliczyn i Agencją Turystyki Aktywnej „Styr”.

wyklenci 2015 zapowiedz 4
Uroczystościom patronuje Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda.

plakat wyklenci 2015
W duchu obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie Anna Olszańska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie Józef Gwiżdż zapraszają na sesję naukową „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach…” - Żołnierze Niezłomni w walce z dwom totalitaryzmami, która odbędzie się 9 marca w ZSP w Zakliczynie (ul. Grabina 57). Na sesję złożą się dwa wykłady: Michała Chruściela pt. „Ponieważ żyli prawem wilka…” oraz dr Pawła Skoruta z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. „Żołnierze Niezłomni a aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej”. Sesję dopełni prezentacja przygotowana przez Grupę rekonstrukcyjną 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej pt. „Życie codzienne polskich oddziałów partyzanckich w czasie II wojny światowej”.