95. rocznica „Cudu nad Wisłą” - obchody w Tarnowie i regionie

  • Drukuj

kossak cud nad wislaW bieżącym roku świętujemy 95. rocznicę bitwy warszawskiej, zakwalifikowanej przez brytyjskiego dyplomatę i polityka - hrabiego Edgara Vincentego D’Abernona jako osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata. Dzięki tej spektakularnej wiktorii Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną możliwe stało się ocalenie niepodległości odradzającej się państwowości polskiej.

Bitwa warszawska nazywana w tradycji narodowej „Cudem nad Wisłą”, została stoczona w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, a jej decydującym momentem był manewr wojsk polskich, oskrzydlający skoncentrowane na przedpolach stolicy, główne siły Armii Czerwonej, przeprowadzony 16 sierpnia znad Wieprza przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

pilsudski cud nad wisla
Od 1992 roku z rocznicą bitwy warszawskiej związane jest Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla uczczenia tego przełomowego w historii Polski wydarzenia w Tarnowie i regionie organizowane są uroczystości rocznicowe.

W Tarnowie centralnym momentem obchodów będzie msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, która rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 12.00. Natomiast ceremonia oficjalna odbędzie się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, a uświetni ją między innymi salwa honorowa pododdziału tarnowskiej Policji Państwowej oraz występ Orkiestry Dętej Grupy Azoty S.A. Rozpoczęcie ceremonii zostało zaplanowane na godzinę 13.15.

witos wystawa
W upamiętnienie „Cudu nad Wisłą” włącza się również Muzeum Okręgowe w Tarnowie, którego Oddział - Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, przygotowało wystawę „Wincenty Witos Premier Rządu 1920”. Będzie ona eksponowana w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, a otwarta zostanie 15 sierpnia o 15.30.

swieto wojska polskiego 2013
Akcenty patriotyczne, związane z tradycją bitwy warszawskiej będą miały również miejsce podczas dożynek Gminy Tarnów, 15 sierpnia w Zbylitowskiej Górze. Złożą się na nie miedzy innymi prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pokazy kawaleryjskie. Początek uroczystości o godz. 17.00.