dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

„Europa in der Schule” ponownie w ZSP w Zakliczynie

europa in der schule logoTradycją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie stało się organizowanie gali rozdania nagród w europejskim konkursie „Europa in der Schule”. W bieżącym roku odbędzie się ona 25 października o godz. 11:00. To już 63 edycja tego konkursu.

„Europa in der Schule” to jeden z najstarszych konkursów europejskich kierowany do uczniów wszystkich grup wiekowych oraz typów szkół w Europie. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce we Francji w 1953 roku. W zmaganiach uczestniczyło dotychczas 80 tysięcy uczniów z 30 krajów.

Konkurs jest organizowany dzięki inicjatywie Manfreda Däuwel, lidera Europäische Bewegung Deutschland. Manfred Däuwel za zasługi na rzecz pojednania, współpracy i pogłębiania pozytywnych kontaktów polsko-niemieckich nagrodzony został w 2002 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany został także powiatowym „Groszem Tarnowskim Ziemskim”.

m dauwel 1
Celem konkursu jest upowszechnianie wartości europejskich, integracja młodzieży, rozwój kompetencji kluczowych (aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, umiejętność komunikowania się oraz sprawne posługiwanie się nowoczesnymi technologiami). Nagrodą konkursu jest między innymi spotkanie laureatów pochodzących z różnych krajów. Wspólne zajęcia, warsztaty mają kształtować wśród młodzieży postawę otwartości na różnorodność kulturową.

m dauwel 2
Laureatką ubiegłorocznej edycji konkursu została uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Zakliczynie Patrycja Stanuch. Nagrodą konkursu był pobyt w Ötzenhausen w Saarland lipcu lipca br.

Myślą przewodnią konkursu kolejnej edycji jest „Zjednoczona w różnorodności - Europa pomiędzy tradycją a nowoczesnością”.

W uroczystej gali uczestniczyć będą Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.