dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

25 lat samorządowych kontaktów polsko-węgierskich na łamach niezwykłej książki

ksiazka pol weg miniDzieje relacji polsko-węgierskich to splot wielu pięknych tradycji. Kojarzą się nam one z postacią świętej Kingi, z królową Jadwigą, ze wspólnymi władcami (…). Należy też wspomnieć o przyjaźni między generałem Bemem i Petőfim oraz udziale Polaków w Węgierskiej Wiośnie Ludów - tak rozpoczyna się niezwykła książka Istvána Baliego „Polak, Węgier”.

Autor przedstawia w niej barwne kontakty i wydarzenia postrzegane oczami Polaków i Węgrów, spisane w formie wspomnień, dzienników i wywiadów z przestrzeni 25-letnich kontaktów węgierskiego Województwa Jász-Nagykun-Szolnok z polskimi samorządami, w tym z Powiatem Tarnowskim. Książka, jak podkreśla autor, ukazała się w 2016 roku, w 60. rocznicę węgierskiej rewolucji 1956 roku, w roku solidarności polsko-węgierskiej.

Publikacja opowiada o wszystkich tych osobach, które były organizatorami bądź opiekunami tych kontaktów oraz ich aktywnymi uczestnikami.

Jak tłumaczy autor - byliśmy sąsiadami przez wiele lat historii, podobne były nasze losy, wydarzenia, łączyli nas wspólni królowie, świeci, wygnańcy, bohaterowie, łączyły nas smutki i radości. Niewiele jest takich przykładów w historii kontaktów międzynarodowych! Dwa wiekuiste dęby - ich konary to Województwo Jász-Nagykun-Szolnok i Polsce partnerzy, miasta, gminy, instytucje, wszyscy ci, którzy zapoczątkowali i do dzisiaj rozbudowują kontakty, pomagając w ich rozwoju i przyjaźni polsko-węgierskiej.

Obszerny fragment tej wyjątkowej publikacji, która ukazała się jednocześnie w języku polskim i węgierskim, poświęcony został relacjom Województwa Jász-Nagykun-Szolnok z samorządem Powiatu Tarnowskiego.

István Bali urodził się i mieszka w Szolnok na Węgrzech. Jego żoną jest Polka - Anna Bronisz, a dwójka ich dzieci ukończyła polonistykę na uniwersytecie w Debreczynie. Cała rodzina bierze aktywny udział w pielęgnowaniu kontaktów polsko-węgierskich. Pracując w Urzędzie Wojewódzkim w Szolnok, odpowiadał za kontakty z partnerami z zagranicy, szczególną z Polską. Obecnie jest Prezesem Stowarzyszenia Agraria - Apure z Szolnok oraz Wiceprezesem Europejskiego Uniwersytetu Rozwoju Obszarów Wiejskich - międzynarodowej organizacji działającej na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europy.