dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Konstytucja 3 Maja świadectwem wielkości narodu polskiego

trzeci maja 2017 miniGromnik stał się centrum powiatowych obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach, manifestując swoje przywiązane do historii oraz symboli narodowych.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej w Gromniku. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości udali się w biało-czerwonym pochodzie do amfiteatru letniego. Tam nastąpiła część oficjalna i artystyczna z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich.

trzeci maja 2017 1
Program artystyczny miał wyjątkowy wymiar, ukazując epizody z historii narodowej, związane z rozbiorami Polski, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz walką zbrojną w jej obronie.

trzeci maja 2017 2
W obchodach uczestniczyli między innymi Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, a także Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz.

trzeci maja 2017 3
- Gromadzimy się dzisiaj, aby we wspólnocie mieszkańców powiatu uczcić jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych. 3 Maja jest świętem radosnym, ale nie możemy zapominać, iż kontekst historyczny, w jakim uchwalona została pierwsza europejska ustawa zasadnicza, to czas w którym Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. Konstytucja była próbą ratowania państwa, a także próbą budowania nowego społeczeństwa obywatelskiego, w opozycji do społeczeństwa stanowego - mówił Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

trzeci maja 2017 4
- Konstytucja 3 Maja jest dzisiaj świadectwem wielkości narodu polskiego - podkreślił Wicestarosta.

trzeci maja 2017 5
W bieżącym roku obchodom Święta Flagi RP i Święta 3 Maja towarzyszyła akcja „Flaga na samochód”. Do mieszkańców powiatu trafiło blisko 3 tys. takich flag, zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

trzeci maja 2017 6
Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

trzeci maja 2017 7
Zdjęcia udostępnił portal Pogórze.24.