dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Trwają prace nad strategią rozwoju klastra energii Zielonego Pierścienia Tarnowa

klaster strat miniW tarnowskim Starostwie odbyła się druga konferencja, poświęcona utworzeniu klastra energii oraz opracowaniu strategii jego rozwoju. Projekt realizuje Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień Tarnowa. W spotkaniu uczestniczył między innymi Poseł na Sejm RP - Wiesław Krajewski.

- Finalizujemy prace nad strategią rozwoju klastra energii Zielonego Pierścienia Tarnowa. W naszych analizach opieramy się na wytycznych Ministerstwa Energii - tłumaczy Adam Flaga, przedsiębiorca ze Skrzyszowa i jednocześnie Prezes Zarządu LGD Zielony Pierścień Tarnowa. - Wciąż zapraszamy do współpracy zainteresowane naszą inicjatywą samorządy, przedsiębiorców i jednostki naukowo-badawcze.

klaster strat 1
W koncepcji funkcjonowania klastrów energii w Polsce Ministerstwo Energii podkreśla, iż klastry są niczym innym jak tylko emanacją światowego trendu dążącego do budowy nowoczesnej gospodarki energetycznej, opartej na wykorzystaniu ekologicznych technologii produkcji energii i racjonalizacji wykorzystania zasobów.

klaster strat 2
W konferencji w Starostwie Powiatowym w Tarnowie uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy z terenu Powiatu Tarnowskiego. Do grona ośmiu samorządów, które wyraziły do tej pory wolę przystąpienia do projektu klastra energii Zielonego Pierścienia Tarnowa, dołączyły gminy Wojnicz i Zakliczyn.

klaster strat 3
- Klaster energii to innowacyjny projekt, wychodzący naprzeciw potrzebom współczesnej rzeczywistości. Ma on istotne znaczenie z punktu widzenia gospodarki naszego regionu. Jest również inicjatywą, wpisującą się z strategię rozwoju Powiatu Tarnowskiego - mówi Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu.

klaster strat 4
W konferencji uczestniczył również Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, który jest członkiem Komisji Sejmowej do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Parlamentarzysta podkreśla, że klastry energii są elementem działań Rządu RP, związanych z polityką energetyczną i spełniają szereg celów zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. Poseł wyraził swoje poparcie dla projektu koordynowanego przez Zielony Pierścień Tarnowa i zadeklarował współpracę merytoryczną na poszczególnych etapach tworzenia klastra.

klaster strat 5
- Klastry energii mają szansę stać się ważnym elementem polskiej gospodarki między innymi poprzez wsparcie rozwoju obszarów wiejskich i mniej zurbanizowanych, a w dalszej perspektywie czyniąc z nich tereny atrakcyjne inwestycyjne - podsumował Wiesław Krajewski.