dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Filmowo o Papieżu, Ojcu Górze oraz Pani Jamneńskiej

kon film zak mini„Św. Jan Paweł II u stóp Matki Bożej Jamneńskiej w życiu młodego człowieka na ziemi zakliczyńskiej” to tytuł konkursu, który odbył się na przełomie marca i maja bieżącego roku. Skierowany był do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz gimnazjalnej Gmin Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn.

Organizatorami konkursu byli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Przeprowazdzony został przez Radną Powiatu Tarnowskiego - Irenę Kusion oraz Radną Rady Miejskiej w Zakliczynie - Ewę Nijak.

Głównym celem konkursu było wykonanie filmu krótkometrażowego. Film ten miał przedstawić św. Jana Pawła II, Ojca Jana Górę - u stóp Matki Bożej Jamneńskiej oraz młodzież, która na ścieżce swojego życia, spotykając św. Jana Pawła i Ojca Jana Górę, kształtuje swoją osobowość, charakter i buduje swoją przyszłość.

kon film zak 1

Konkurs ten zbiegł się z uroczystością nadania patronatu św. Jana Pawła II Miastu Zakliczyn. Nagrodę zdobyła uczennica Gimnazjum im. bł. Krystyna Gondka w Zakliczynie - Zofia Poręba, która w kilku słowach przedstawiła jaki wpływ na nią miało przedsięwzięcie realizacji filmu oraz informacje uzyskane od swojej cioci Moniki, dorosłej osoby, będącej kiedyś młodym człowiekiem.

- Praca nad wywiadem z Moniką Florek dała mi pewne pojęcie o wymarzonej przeze mnie pracy filmowca. Tworzyłam scenariusz, układałam pytania, komponowałam ujęcia, szukałam fotografii, muzyki a na końcu montowałam film. Okazało się to bardziej pracochłonne niż myślałam - mówiła laureatka.

- Wpływ jaki wywarli na Jamną Jan Paweł II, Ojciec Jan Góra oraz Monika Florek sprawiły, że zaczęłam poważniej postrzegać historię naszej małej ojczyzny - podkreślała Zofia Poręba.

Laureatka w nagrodę wyjedzie również do Brukseli, dzięki zaproszeniu Europosła Edwarda Czesaka.

Zwycięski film dostępny jest - tutaj.