dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Informacja Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku ze wzrostem zagrożenia powodziowego

logo starostwo powiatowe miniIntensywne opady deszczu w Małopolsce spowodowały wzrost zagrożenia powodziowego na terenie Powiatu Tarnowskiego. W dniu 21 września br. poziom wody w Białej Tarnowskiej przekroczył stany ostrzegawcze i alarmowe. Efektem tego było wprowadzenie przez Burmistrza Gminy Ciężkowice stanu alarmu przeciwpowodziowego na terenie gminy.

W pozostałych gminach wzdłuż Białej Tarnowskiej jednostki OSP oraz służby gminne monitorowały poziom wody. Ze względu na jej wysoki poziom zamknięte były lokalne drogi, przebiegające w pobliżu rzeki: Bogoniowice - Tursko w Gminie Ciężkowice oraz na Golance w Gminie Gromnik.

W efekcie zwiększonych zrzutów wody z Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów-Czchów również na Dunajcu wzrósł poziom wody, jednakże bez przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Od godzin porannych 22 września poziom wody w Białej systematycznie się obniża. W Gminie Ciężkowice odwołano alarm przeciwpowodziowy. Wszystkie drogi są przejezdne.

Intensywne opady deszczu w dniu 21 września spowodowały wzrost stany wód w potokach Olszynka i Czermianka, przepływających przez teren Gminy Szerzyny. W miejscowości Ołpiny na niektórych odcinkach Olszynka wystąpiła z brzegów, zalewając przyległe łąki i stadion sportowy oraz pomieszczenia szatni i sanitariatów. Podmyciu mogły ulec mosty, przepusty i drogi.

Na obecną chwilę służby meteorologiczne nie wydały nowych ostrzeżeń o opadach. Ostatnie wydane obowiązywało do godz. 8.00 dnia 22 września br. Do godzin wieczornych 22 września obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia o wezbraniu w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie Województwa Małopolskiego.