dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Patriotyczna zaduma nad losami Polaków na Wschodzie

dzien syb 2017 miniW Gromniku odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka, ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2013 roku. Uczestniczyła w nich licznie zgromadzona młodzież szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego, środowiska kombatanckie oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Wśród gości obchodów byli między innymi członkowie tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków z Prezesem Janem Kitą na czele, Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, Burmistrz Cieżkowic Zbigniew Jurkiewicz, Zastępca Burmistrza Tuchowa Kazimierz Kurczab, Wójt Pleśniej Józef Knapik oraz włodarz Gminy Gromnik Bogdan Stasz.

dzien syb 2017 1
Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

dzien syb 2017 2
Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński - gospodarz uroczystości podkreślił, iż dzień 17 września 1939 roku, to symboliczna data, której skutki były długo odczuwalne w historii Polski. - To nie tylko postanowienia paktu Ribbentrop - Mołotow, ale to również fakt, iż Polacy nie znaleźli się w obozie zwycięzców po zakończeniu II wojny światowej - mówił Zbigniew Karciński.

dzien syb 2017 3
- Polska, która walczyła z hitlerowskimi Niemcami jako pierwsza i miała olbrzymi wkład w zwycięstwo aliantów, została opuszczona przez swoich sojuszników - podkreślił Wicestarosta Tarnowski.

dzien syb 2017 4
dzien syb 2017 5
Uczestnicy obchodów uczcili pamięć Polaków poległych i pomordowanych na ziemiach wschodnich poprzez złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przy pomniku ofiar rzezi wołyńskiej, znajdującym się na placu szkolnym.

dzien syb 2017 6
dzien syb 2017 7
Z kolei w auli Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcąca i Zawodowych w Gromniku zaprezentowali wzruszający spektakl teatralny, inspirowany wspomnieniami sybiraczki ze Skrzyszowa - Elżbiety Stepskiej-Kot.

dzien syb 2017 8