dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Dbajmy o cmentarze i wojenne mogiły

kon ples cm 2017 miniPodpisanie listu intencyjnego między Samorządem Powiatu Tarnowskiego oraz gminami: Tuchów, Pleśna, Zakliczyn i Wierzchosławice o zamiarze wspólnej organizacji w przyszłym roku szeregu imprez i wydarzeń dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zainaugurowało III Konferencję „Ślady Wielkiej Wojny w Krajobrazie Powiatu Tarnowskiego.

Konferencja „Ślady Wielkiej Wojny w Krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”. Legiony - Cmentarze - Dziedzictwo” odbyła się w Centrum Kultury w Pleśnej. Organizatorami tej konferencji historycznej byli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. Partnerem przedsięwzięcia była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie, a projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

kon ples cm 2017 1
Wójt Józef Knapik przypomniał, że I wojna światowa pozostawiła wyjątkowe ślady w krajobrazie Gminy Pleśna, na terenie której odbywa się konferencja, bo znajduje się tam aż 19 cmentarzy z tego okresu. - Są to swoiste dzieła sztuki. Przywracamy ich pierwotny wygląd, chociaż wciąż jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia - mówił Wójt, zwracając ponadto uwagę na fakt, że dzięki tym cmentarzom coraz więcej pasjonatów historii odwiedza jego gminę.

kon ples cm 2017 2
- Te cmentarze to lekcja historii, a bez historii nie ma państwa - mówił z kolei uczestniczący w konferencji Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz. - Tutaj jest Łowczówek, wyjątkowy cmentarz legionowy, który jest dobrem narodowym. O to miejsce musimy szczególnie dbać.

kon ples cm 2017 3
Wicemarszałek Stanisław Sorys dodał, że na terenie Małopolski jest około 360 cmentarzy wojennych. Zapowiedział wcielenie w życie kolejnych projektów, by odzyskiwały dawny blask.

kon ples cm 2017 4
Starosta Roman Łucarz stwierdził, że jesteśmy spadkobiercami tych, którzy dawniej dbali o te cmentarze i ich wygląd. Jest to duże zobowiązanie. Jego zdaniem dzisiejszy patriotyzm powinien wyrażać się również w trosce o te nekropolie i mogiły.

kon ples cm 2017 6
Roman Łucarz wyręczył ponadto najwyższe powiatowe odznaczenie - Grosz Ziemski Tarnowski Mieczysławowi Gąciarzowi, Dyrektorowi Gimnazjum w Pleśnej, które nosi imię Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem.

kon ples cm 2017 8
A potem do głosu doszli prelegenci. Dr Agnieszka Partridge wygłosiła referat „Humanizm w wojennej zawierusze. W stulecie budowy cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku”. Ryszard Rybka mówił o organizacji i uzbrojeniu Legionów Polskich 1914-1918, a Marzena Misiaczek przedstawiła historię patriotyczno-turystycznych Złazów „Szlakami Legionistów”.

kon ples cm 2017 7