dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

85 metrów nowego mostu połączyło Pławną i Bruśnik

most plawna otw miniPowiat Tarnowski zakończył realizację inwestycji polegającej na przebudowie mostu w ciągu drogi powiatowej 1392K Pławna - Bruśnik - Kąśna Górna, na rzece Biała Tarnowska. Oprócz mostu przebudowane zostały dojazdy do obiektu i wykonane odwodnienie. Przedsięwzięcie zamknęło się kwotą blisko 3 mln 750 tys. zł.

Most, znajdujący się na granicy miejscowości Pławna i Bruśnik, został symbolicznie oddany do użytku. W ceremonii wzięli udział między innymi: Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz, Radny Wojewódzki Wojciech Skruch, Radni Powiatowi - Stanisław Kuropatwa oraz Michał Koralik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Zdzisław Szczerba, przedstawiciele miejscowych sołectw, Rady Miejskiej w Cieżkowicach oraz Powiatowego Zarządu Dróg z siedzibą w Zgłobicach.

most plawna otw 1
Przebudowa mostu trwała pięć miesięcy. W tym okresie rozebrany został stary i wybudowany nowy, wraz z przebudową dojazdów. Inwestycja zamknęła się kwotą blisko 3 mln 750 tys. zł. Większość środków na ten cel wyasygnował samorząd powiatu. 42% kwoty niezbędnej do jej realizacji pochodziło z dofinasowania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

most plawna otw 2
- Stary most był praktycznie rokrocznie remontowany. Uzupełniane były ubytki w konstrukcji. Obiekt był w takim stanie, iż jego dalsze remonty były wręcz niewskazane. Należałoby dołożyć co najmniej pół miliona złotych, aby go gruntowanie wyremontować, ale dalej byłaby to konstrukcja drewniana. Alternatywą było wykonanie nowego mostu, żelbetonowego. To oczywiście było najlepsze rozwiązanie. Mamy zatem dużą satysfakcję, iż udało się je zrealizować - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

most plawna otw 3
- Nowa konstrukcja ma niebagatelne znaczenie w przypadku ewentualnych powodzi. W takich chwilach stara konstrukcja była poważnie zagrożona. Ta nowa konstrukcja daje gwarancję, iż powódź w tym kontekście nie będzie już taka niebezpieczna - podkreśla Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz.

most plawna otw 4
Most ma prawie 85 m długości i ponad 9 m szerokości. Nośność obiektu sięga 40 ton. Jezdnia na moście ma 6 m szerokości, zaś jednostronny chodnik 1,5 metra.

most plawna otw 5
Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo „MOST” z Sopotu.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.