dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Będziemy niezależni energetycznie, powstaną nowe inwestycje, nowe miejsca pracy?

zielony pierscien wyw miniRozmowa z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa - Adamem Flagą o Klastrze Energii.



Co to jest Klaster Energii Zielony Pierścień Tarnowa?
- To nowoczesna platforma współpracy partnerów - użytkowników energii zapewniająca integrację i wzrost innowacyjności ich działań oraz wzmocnienie pozycji konkurencyjnej.

Kto tworzy klaster?
- Porozumienie o jego ustanowieniu sygnowali reprezentanci Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa, Powiatu Tarnowskiego, siedmiu gmin - Skrzyszowa, Lisiej Góry, Żabna, Tarnowa, Wierzchosławic, Wietrzychowic, Wojnicza, Zakliczyn, Rzepiennika Strzyżewskiego oraz dwóch podmiotów gospodarczych - firm AEGM oraz ARCHIGON. Następnie do klastra przystąpiły pozostałe gminy powiatu tarnowskiego, a także - jako członkowie wspierający - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Tauron Dystrybucja S.A. oraz firma Bruk Bet.

Jakie zadania przed sobą postawiliście, jaki jest cel tej inicjatywy?
- Chodzi nam o stymulowanie rozwoju samorządów, mieszkańców, przedsiębiorstw i instytucji badawczo-rozwojowych w branży energetycznej dzięki efektywnie animowanej współpracy na rzecz realizacji inwestycji, zwiększania dostępności wykwalifikowanej kadry, internacjonalizację oraz wymianę informacji i wiedzy. Docelowo w ramach działalności klastra będą powstawać instalacje OZE wraz z montażem urządzeń do monitorowania zużycia energii, czyli wirtualne elektrownie. Powstawać będą również elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne oraz biogazownie. Energia elektryczna ma być produkowana również w oparciu o energię geotermalną. Planowane jest stworzenie systemu magazynowania energii elektrycznej, budowa systemu przekształcania energii elektrycznej w wodór, czy budowa stacji do tankowania samochodów oraz butli wodorem. W naszych planach rozwojowych znajdują się również takie przedsięwzięcia jak wykorzystanie kogeneratorów do spalania zmagazynowanego wodoru, utworzenie w laboratorium nowoczesnej energii, promocja budownictwa pasywnego plus energetycznego, a także rozwijanie inteligentnych systemów optymalizujących zużycie energii.

zielony pierscien wyw 1

Na czym w tej chwili koncentruje się działalność klastra?
- W głównej mierze na prowadzeniu działań informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych, a także na monitorowaniu i aktualizacji danych bilansu energetycznego obszaru klastra. Odbędziemy spotkania z mieszkańcami we wszystkich gminach Powiatu Tarnowskiego. Zorganizowaliśmy wyjazd studyjny do Niemiec - do Feldheim - wioski niezależnej energetycznie, gdzie produkują tyle prądu, ile potrzebują. Mają tam 52 wiatraki, biogazownię i farmę fotowoltaiczną. W wyjeździe wzięło udział przeszło 40 samorządowców z powiatu. Chcemy, aby podobna do Feldheim wioska powstała również w Tarnowie. Niebawem zorganizujemy konferencję tematyczną, która doprowadzi do powstania dokumentu - strategii, w której wskazane będzie, gdzie i jakie inwestycje w tym temacie możliwe są w powiecie. Później pozostanie poszukiwanie inwestorów dla potencjalnych obszarów inwestycyjnych.

Klaster Energii Zielony Pierścień Tarnowa znalazł się w gronie laureatów „I Konkursu dla Klastrów Energii” organizowanego przez Departament Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii, uzyskując certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Co to Wam daje?
- Tak, znaleźliśmy się w elitarnym gronie 33 klastrów z całego kraju, które uzyskały ten certyfikat. To nasz duży sukces, bo - przypomnijmy - do konkursu zgłoszono 115 wniosków, z których 70 przeszło pozytywne pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Podmioty uczestniczące w ocenie merytorycznej musiały zaprezentować w siedzibie Ministerstwa Energii koncepcję funkcjonowania i rozwoju swojego klastra. A co nam daje uzyskanie certyfikatu Pilotażowego Klastra Energii? Przede wszystkim pozwoli na rozpoczęcie realizacji dalszych ambitnych planów. To dla nas też duma i docenienie efektu ciężkiej pracy. Chciałbym jeszcze podkreślić, że w działalność klastra bardzo mocno angażuje się Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, a w Warszawie mocno wspiera nasza inicjatywę Poseł RP Wiesław Krajewski, który jest członkiem Sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt