dzisiaj jest: 18 lutego 2019 r.   ::    imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Uroczystości 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP

rozmiar tekstu w artykule:

konf barska lub mini16 września w Jodłowej oraz Lubczy odbędą się uroczystości poświęcone 250. rocznicy Konfederacji Barskiej oraz obecności konfederatów na Podkarpaciu i w Małopolsce. Patronat Narodowy - w Stulecie Odzyskania Niepodległości - nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 ceremonią oficjalną przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Jodłowej. Następnie przeniosą się do Lubczy, gdzie w tamtejszym Kościele parafialnym, o godz. 11.30 celebrowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i Konfederatów Barskich. Po jej zakończeniu, na placu przed remizą OSP, o godz. 12.45 odbędzie się ceremonia patriotyczna. Uczestnicy obchodów będą mieli możliwość degustacji regionalnej zupy z lubczykiem, zaś o godz. 13.30 w sali „Mufinka” (budynek remizy OSP Lubcza) zaplanowana została konferencja pt. „Konfederaci Barscy w Lubczy i Jodłowej. Podkarpacko-małopolskie ślady konfederacji z lat 1768-1772”. Na jej program złożą się trzy wystąpienia: „Legendy Konfederatów” (dr Maria Czeppe z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk); „Patriotyzm w myśli Konfederatów Barskich” (prof. dr hab. Arkadiusz Stasiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie); „Konfederaci Barscy w Jodłowej i Lubczy” (Grzegorz Kita).

konf barska lub 1

W uroczystościach będzie uczestniczyć Kompania Honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Orkiestra Dęta ze Szczepanowic, jak również rekonstruktorzy w strojach z epoki.

Patronat honorowy nad obchodami 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl. - Wierzę, że wspólne obchody, które są najlepszą lekcją historii, umocnią patriotyczne postawy oraz zachęcą do zgłębiania wiedzy o wydarzeniach sprzed 250. lat. Mamy ku temu szczególne powody - rozegrały się one bowiem na naszych ziemiach, dlatego musimy na nie spojrzeć nie w kategoriach suchych dat czy faktów, ale przez pryzmat bohaterskich czynów ludzi takich jak my, którzy borykali się z codziennymi problemami, ale mimo to zostawili je z boku i stanęli do walki za Ojczyznę - tłumaczy Marszałek Władysław Ortyl.    

Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który współorganizuje to wydarzenie, dodaje: - Rok 2018 przynosi nam Polakom niezwykłą symbolikę przypadających w nim rocznic. Oto bowiem w życiu państwowym i społecznym koncentrujemy się wokół 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co nastąpiło w 1918 roku. Jednakże obok tego szczególnego jubileuszu, nieco w cieniu, mija 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Nie można przemilczeć, czy wręcz zapomnieć o tym dziedzictwie. Zawiązanie konfederacji barskiej 29 lutego 1768 roku zapoczątkowało swoisty, chronologiczny ciąg zdarzeń, które w perspektywie doprowadziły Naród Polski do dnia 11 listopada 1918 roku. I właśnie na ten aspekt pragniemy także zwrócić uwagę podczas naszych uroczystości.

konf barska lub 2

Inicjatywę organizacji uroczystości 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy podjęli: Radny Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn oraz działacze społeczni z Podkarpacia - Grzegorz Kita oraz Paweł Ciszczoń. Zwracają oni uwagę na fakt, iż Konfederacja Barska to pierwsze powstanie narodowe w obronie niepodległości Rzeczpospolitej. - Liczne ślady aktywności konfederatów odnajdujemy na terenie dzisiejszego Podkarpacia i Małopolski. Przez niecały rok - od lata 1769 do maja 1770 roku - miejscowość Lubcza była siedzibą dowództwa wojskowego konfederatów z Kazimierzem Pułaskim na czele. Z Biecza do Lubczy biegł szlak konfederacki. Z tego okresu pozostały pamiątki potyczek z udziałem Konfederatów, gdzie zostali także pochowani ci, którzy  w nich zginęli. Co najmniej trzy krzyże konfederackie znajdują się na terenie Jodłowej.  W Dęborzynie - w maju 1770 roku - miała miejsce duża bitwa konfederatów z Rosjanami. Nikt nie wie gdzie pochowano poległych w niej żołnierzy Kazimierza Pułaskiego - przypominają członkowie komitetu.

Organizację obchodów 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy wspiera Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Patronat Narodowy - w Stulecie Odzyskania Niepodległości - nad obchodami 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:218
Wczoraj:343
W tym tygodniu:218
W tym miesiącu:7578
Ogółem:1044360

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!