dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Centrum Paderewskiego: 4-11 listopada - Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc

viva polonia 2018 mini4 listopada Centrum Paderewskiego zainauguruje drugą edycję Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej - muzyki, sztuki oraz historii. Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwa do 11 listopada. Nawiązuje on do jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy odzyskania niepodległości - w tym roku do obchodów setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal rozpocznie się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Publiczność odnajdzie w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie.

Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego Viva Polonia! Viva Paderewski! zabrzmi natomiast „Manru” - opera Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza.

viva polonia  2018 1

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! są lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Herosi Niepodległej”. Jako że spektakl skierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodków wychowawczych, pełni niezwykle ważną rolę edukacyjną, ma także na celu zainspirować nauczycieli i inne osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą do tworzenia ciekawych inicjatyw, które zachęcą ich wychowanków do częstszego zagłębienia się we własne dziedzictwo narodowe i historyczne, poznawania i czczenia miejsc pamięci, i które przede wszystkim będą konsekwentnie wpływały na budowanie świadomości obywatelskiej.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Partnerem Strategicznym Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jest Grupa Azoty. Współpraca redakcyjna - RMF Classic. Patronat honorowy - Maestro oraz Koncertowy Tarnów i Okolice.

PROGRAM FESTIWALU
- 4 listopada, godz. 18.00 - Sala Koncertowa Stodoła
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych

- 11 listopada, godz. 18.00 - Sala Koncertowa Stodoła