dzisiaj jest: 17 stycznia 2019 r.   ::    imieniny: Marian, Jan, Antoni
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Ojcowie Niepodległości na ciężkowickim Rynku

ojcowie niep ciez miniNa Rynku w Ciężkowicach udostępniona została zwiedzającym wystawa pt. „Ojcowie Niepodległej”, przygotowana przez IPN. Przedstawia ona na wielkoformatowych planszach sylwetki wybitnych mężów stanu, opatrzone biogramami, a także bogaty materiał ilustracyjny i dokumentacyjny, dotyczący ich działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa prezentuje postacie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Tych sześciu bohaterów to jednocześnie sześć różnych dróg do niepodległości. Różniło ich pochodzenie społeczne, poglądy polityczne i formy działalności. Nie zawsze byli zgodni i wzorowo współdziałali, ale w decydującym momencie dziejowym, wykorzystali sprzyjające warunki i poprowadzili Polaków do wolności. Wystawę przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

ojcowie niep ciez 1
Na ciężkowickim Rynku wystawę oficjalnie otworzyli między innymi: Tomasz Stelmach - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Burmistrz Ciężkowic - Zbigniew Jurkiewicz oraz Dyrektor Oddziału Krakowskiego IPN - dr hab. Filip Musiał.

ojcowie niep ciez 2

W wydarzeniu licznie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach.

ojcowie niep ciez 3

- Dla naszych uczniów to wyjątkowa lekcja historii, która po raz kolejny uświadamia nam wagę edukacji historycznej, szczególnie poprzez promowanie wybitnych postaci z naszej narodowej historii - tłumaczy Józef Parys, Dyrektor ZSOiZ i jednocześnie inicjator ekspozycji wystawy w Ciężkowicach.

ojcowie niep ciez 4