dzisiaj jest: 19 czerwca 2019 r.   ::    imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Budżet powiatu na 2019 rok wciąż ze wzrostem dochodów

rozmiar tekstu w artykule:

budzet 2014Blisko 167 mln - tyle wyniosą dochody Powiatu Tarnowskiego w 2019 roku. To wzrost o 15% w stosunku do mijającego roku. Tym samym, od kilku lat, utrzymuje się tendencja stałego wzrostu dochodów powiatu.


- Warty podkreślenia jest wzrost dochodów z tytułu podatku PIT. To świadczy o coraz lepszej sytuacji na rynku pracy, zarówno ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Cztery lata temu z tego tytułu mieliśmy 20 mln zł dochodu, natomiast w 2019 roku wyniesie on 34 mln. To wzrost o ponad 50% - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Ważną składową powiatowego budżetu jest subwencja oświatowa, która w przyszłym roku wyniesie 37 mln. Zaś na pokrycie kosztów funkcjonowania oświaty powiatowej planowane jest wydatkowanie kwoty prawie 45 mln zł. - Trend dokładania do oświaty wciąż się utrzymuje i jako samorząd powiatowy, nie jesteśmy w tym przypadku wyjątkiem. W przyszłym roku musimy dołożyć 20% do subwencji oświatowej - tłumaczy Starosta.

- Budżet na 2019 rok jest deficytowy. Wydatki przewidujemy na poziomie prawie 171 mln zł. Daje to deficyt 4,5 mln zł. Planujemy pokryć go z kredytu. W sumie zaciągniemy kredyt w wysokości 9 mln zł, jednak, co warto zaznaczyć, w 2019 roku będziemy mieć kumulację naszych powiatowych inwestycji - wyjaśnia Starosta Tarnowski.

Wśród największych inwestycji w roku 2019 przewiduje się między innymi: drugi etap budowy drogi z Karwodrzy do Ładniej za kwotę około 12 mln zł (w ramach RPO WM); rozpoczęcie rozbudowy drogi Zakliczyn - Stróże za kwotę 350 tys. zł (w ramach RPO WM); budowę mostu w Lubaszowej za prawie 5 mln zł.

- Dużym wyzwaniem dla nas jest także realizacja programu E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Tarnowskiego, finansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Obecnie na rynku działa niewiele firm - wykonawców, stąd przetargi wychodzą zdecydowanie powyżej kwot kosztorysowych. Problem ten dotyka praktycznie wszystkie powiaty w Małopolsce - tłumaczy Roman Łucarz.

Włodarz powiatu zaznacza również, iż w roku 2019 samorząd powiatowy ostatecznie upora się z kwestią rekompensat za majątki przejęte przez państwo po zakończeniu wojny. - W budżecie powiatu mamy zabezpieczone środki na wypłatę odszkodowań za bezumowne użytkowanie przez powiat nieruchomości, w której działa DPS w Stróżach. Jest to kwota 750 tys. zł. Tym samym w całości spłacimy nasze zobowiązania wobec spadkobierców tego majątku

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:464
Wczoraj:577
W tym tygodniu:1689
W tym miesiącu:10532
Ogółem:1104656

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd