dzisiaj jest: 18 lutego 2019 r.   ::    imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Będzie budowany łącznik autostradowy z Mościc do Wierzchosławic

narada lacznik luty 2019 miniSamorząd Województwa Małopolskiego jest zdeterminowany i będzie podejmował konkretne działania, aby jak najszybciej wybudowana została droga łącząca węzeł autostradowy w Wierzchosławicach z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Taka jest główna konkluzja ze spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

W spotkaniu uczestniczyli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, Wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Członkowie Zarządu WM Anna Pieczarka i Marta Malec-Lech. Obecni byli samorządowcy z miast i gmin zainteresowanych tą inwestycją - Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz, Zastępca Burmistrza Radłowa Wiesław Armatys, parlamentarzyści z Ziemi Tarnowskiej - Senator Kazimierz Wiatr, Posłowie: Anna Czech, Włodzimierz Bernacki i Wiesław Krajewski, a Grupę Azoty reprezentował Członek Zarządu Artur Kopeć.

narada lacznik luty 2019 1

Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc, przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach trwają od kilku lat. W ubiegłym roku ogłoszony został przetarg na wykonanie tej inwestycji na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wpłynęło 6 ofert. Najtańsza opiewała na kwotę 206 mln zł, najdroższa na 254 mln zł. Tak dużych pieniędzy nie było zabezpieczonych na to zadanie w budżecie województwa. Poprzedni Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął informację o wysokości złożonych ofert, ale nie podjął żadnej decyzji. Nowy zarząd od razu poważnie podszedł do tematu. Podjął działania, aby ta inwestycja powstała.

narada lacznik luty 2019 3

- Nie ma sensu się przekonywać, że ten łącznik jest potrzebny dla regionu tarnowskiego. Trzeba działać w tym kierunku, aby zapewnione były środki finansowe i możliwe było zrealizowanie tej inwestycji - mówił Wicemarszałek Łukasz Smółka. - Nasza determinacja już duża. Proponujemy konkretne rozwiązania. Łącznik z mostem nad Dunajcem na pewno powstanie jeszcze w obecnej perspektywie unijnej.

narada lacznik luty 2019 2

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj poinformowała, że po wprowadzeniu zmian co do sposobu realizacji inwestycji ponowny przetarg ogłoszony najwcześniej jak będzie można, a budowa potrwa do drugiej połowy 2023 roku.

Wicemarszałek Łukasz Smółka zaproponował włączenie się w ten temat innych samorządów zainteresowanych szybkim powstaniem łącznika i stworzenie tzw. konsorcjum samorządowego. Samorządowcy mają czas na określenie się w czym konkretnie mogliby pomóc do 22 lutego. Wówczas do Tarnowa ponownie przyjadą przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego.