dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Tradycje Lubeckie - konkurs „Sercem gotowane”

sercem gotowane 2019 miniJubileuszowa 15. edycja wydarzenia Święty Walenty - Tradycje Lubeckie zyskała nowy, ogólnopolski wymiar. Wszystko za sprawą konkursu kulinarnego „Sercem gotowane”. Sześć kół gospodyń wiejskich z pięciu gmin z całego kraju, wzięło udział w I edycji zmagań kulinarnych: „Sercem gotowane - ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych”.

Do Lubczy zawitała kuchnia z pogranicza polsko-litewskiego, z Kaszub, z Lubelszczyzny, smakołyki z Jodłowej, Zalasowej i Lubczy/Woli Lubeckiej. Jednym z najważniejszych punktów programu było podpisanie porozumienia pomiędzy gminami:  Jodłowa (Woj. Podkarpackie), Krasnystaw (Woj. Lubelskie) , Ryglice (Woj. Małopolskie), Sejny (Woj. Podlaskie), Somonino (Woj. Pomorskie). Zawarte porozumienie gmin zapewni dalszą, wieloletnią współpracę. Będzie ona polegała na prezentacji różnorodnych zwyczajów i tradycji, wymianie doświadczeń kulturowych, poznawaniu tradycji i kultury, integracji społecznej.

sercem gotowane 2019 1

Dokument podpisali: Wójt Gminy Jodłowa Jan Janiga, Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, w imieniu Gminy Sejny Krzysztof Skupski, Wójt Gminy Somonino Marian Kowalewski. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność dostojnych gości: Posłów na Sejm RP: Wiesława Krajewskiego, Michała Cieślaka oraz Michała Wojtkiewicza, Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, Dyrektora ARiMR  Adama Ślusarczyka, Lidii Rygiel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, oraz Radnych Powiatu Tarnowskiego: Władysława Olszówki i Krzysztofa Płaczka. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KOWR w Krakowie oraz KRUS w Krakowie i Tarnowie.

sercem gotowane 2019 2

Konkursowi potraw towarzyszyły prezentacje lokalnej kultury: muzyki, strojów, gwary. Całości wydarzenia dopełniła degustacja potraw przygotowanych przez poszczególne koła gospodyń wiejskich. Decyzją komisji konkursowej, której przewodniczyła Urszula Gieroń (etnograf, specjalista ds. rejestracji produktów na listę produktów regionalnych) I miejsce w kategorii: danie główne - przyznano Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Ziemi Berżnicko-Zelwiańskiej (Gmina Sejny) za: kartacze; I miejsce w kategorii: zupa - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Lubczy (Gmina Ryglice) za: lubecką zupę z lubczykiem; I miejsce w kategorii: ciasto - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich Dzwonowa (Gmina Jodłowa) za: Miodownik z prawdziwego miodu; I miejsce w kategorii: prezentacja stoiska - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Sławkach (Gmina Somonino); I miejsce w kategorii: wierność tradycji - przyznano Stowarzyszeniu Mieszkańców Przedmieścia Zastawie (Gmina Krasnystaw) I miejsce w kategorii: prezentacja zespołowa - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Zalasowej (Gmina Ryglice).

sercem gotowane 2019 3

14 lutego w kościele parafialnym w Lubczy miał miejsce koncert organowy Pawła Stanosza, który zakończył tegoroczny odpust ku czci św. Walentego w Lubczy, a jednocześnie rozpoczął konkurs tradycyjnych potraw regionalnych „Sercem gotowane”.

sercem gotowane 2019 4

- Mam nadzieję, że „Sercem gotowane - ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych” na trwałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Ryglice i Powiatu Tarnowskiego - mówi Paweł Augustyn, Burmistrz Ryglic. Starosta Tarnowski Roman Łucarz gratulował pomysłu. - Może za rok gmina pokusi się, by zaprosić reprezentacje wszystkich 16 województw. Powiat na pewno Wam pomoże - deklarował Roman Łucarz.

Fotografie i tekst udostępnił Mir