dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Nagrody w Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych rozdane

zajac 2019 rel miniPo raz 34 rozdane zostały nagrody w Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, który odbył się 21 marca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Statuetki Zająca Poziomki, nominacja do udziału w finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu oraz nagrody powędrowały do rąk młodych aktorów.

Organizatorami Przedlądu są niezmiennie: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie i Gminne Centrum Kultury w Żabnie. W tym roku w Przeglądzie, który jest największą imprezą „lalkarską” w województwie małopolskim, wzięło udział dziewięć zespołów teatralnych, co przełożyło się na liczbę 130 młodych aktorów. W Przeglądzie zaprezentowały się następujące grupy teatralne: „Promyczki” z Publicznego Przedszkola w Niedomicach, „Olimpiki” ze Szkoły Podstawowej w Niedomicach, „Szpaki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej, „Galimatias” ze Szkoły Podstawowej w Żabnie, „Raz - Dwa - Trzy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, „Feniks” z Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, „Skrzat” z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim, „Teatr krótkich opowieści” z Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie, „Lalkarze ze Spytkowic”.

zajac 2019 rel 1

Konkursowym pokazom teatralnym towarzyszyła nie tylko licznie zgromadzona publiczność, ale aż dwie komisje artystyczne. W Młodzieżowej Komisji Artystycznej zasiadały uczennice Szkoły Podstawowej w Żabnie. W komisji „zawodowej” pracowały aktorki - lalkarki: Elżbieta Winiarska, Ilona Buchner i Ewa Cypcarz - Bogucka. Komisja Artystyczna po obejrzeniu i wnikliwej ocenie dziewięciu lalkowych spektakli teatralnych: jednego w kategorii teatrów przedszkolnych; czterech  w kategorii teatrów dziecięcych; czterech w kategorii teatrów młodzieżowych postanowiła przyznać:

W KATEGORII TEATRÓW PRZEDSZKOLNYCH
- WIELKĄ NAGRODĘ ZAJĄCA POZIOMKI Zespołowi Teatralnemu PROMYCZKI z Publicznego Przedszkola w Niedomicach za spektakl „SMOK ZE SMOCZEJ JAMY” w reżyserii reż. Agnieszki Pabian i Agnieszki Rzeszutek,

W KATEGORII TEATRÓW DZIECIĘCYCH
- I MIEJSCE  i WIELKĄ NAGRODĘ ZAJĄCA POZIOMKI Zespołowi Teatralnemu GALIMATIAS ze Szkoły Podstawowej w Żabnie za spektakl „BAŚŃ O CZARODZIEJSKIM IMBRYKU” w reżyserii Elżbiety Kijowskiej,
- WYRÓŻNIENIA:
- Zespołowi Teatralnemu RAZ - DWA - TRZY z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za spektakl  „LATARENKA” w reżyserii Justyny Gomułki - Błaszczyk,
- Zespołowi Teatralnemu SZPAKI ze Szkoły Podstawowej w Rzuchowej za spektakl „O SMOKU WAWELSKIM” w reżyserii Marii Majewskiej i Magdaleny Hołdy - Piórkowskiej,

W KATEGORII TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH
- I MIEJSCE i  WIELKĄ NAGRODĘ ZAJĄCA POZIOMKI Zespołowi Teatralnemu SKRZAT z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim za spektakl „BAJKA O NIEWDZIĘCZNYM WILKU” w reżyserii Anny Bajorek,
- DWA RÓWNORZĘDNE II MIEJSCA:
- Grupie Teatralnej LALKARZE ze Spytkowic za spektakl „DOPALACZOM MÓWIMY – NIE!” w reżyserii Anny i Jacka Krakowiaków,
- TEATROWI KRÓTKICH OPOWIEŚCI  z Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie za spektakl „W RAMIONACH BEZRUCHU” w reżyserii Tomasza Świerczka.

zajac 2019 rel 2

Nominację do udziału w finale 34. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w dniach od 11 do 13 czerwca 2019 roku przyznano Zespołowi Teatralnemu GALIMATIAS ze Szkoły Podstawowej w Żabnie.

Tradycją Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych w Żabnie są imprezy towarzyszące. W tym roku były to: retrospektywna wystawa fotograficzna „Poziomkowe migawki”, ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym na lalkę teatralną „Pacynki - marionetki - kukły” oraz spektakl teatralny „Kapitan Porządek” w reż. Przemysława Żmiejko w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

zajac 2019 rel 3

34. Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki patronatem honorowym objęli: Burmistrz Żabna - Marta Herduś i Starosta Tarnowski - Roman Łucarz, który również wsparł organizację tego przedsięwzięcia.