dzisiaj jest: 24 sierpnia 2019 r.   ::    imieniny: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Z wizytą w tuchowskim obserwatorium astronomicznym

rozmiar tekstu w artykule:

wizyt obserwat miniBlisko dziesięć lat tuchowskie Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika szczyci się posiadaniem teleskopu i kopuły do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Tym samym jest jedyną szkołą w regionie, dysponującą tego rodzaju urządzeniem.


Inicjatorem powstania kopuły astronomicznej w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie był Poseł RP Michał Wojtkiewicz. Cała inwestycja, której koszt wyniósł 850 tys. zł, została oddana do użytku społeczności szkolnej w roku 2010.

wizyt obserwat 1

- Obserwacje astronomiczne stały się codziennością dla naszych uczniów. Wszyscy nasi uczniowie przechodzą przez to obserwatorium w ramach lekcji fizyki, jak i w ramach działalności kółka astronomicznego - mówi Zbigniew Budzik, Dyrektor Liceum w Tuchowie. - Prowadzimy obserwacje nieba, obserwacje planet, Księżyca i tak zwanych obiektów nieba ciemnego. Wykonujemy astrofotografie i przygotowujemy uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych.

wizyt obserwat 2

Oprócz uczniów Liceum w Tuchowie, z obserwatorium korzystają także uczniowie innych szkół, przede wszystkim podstawowych i gimnazjów. Zatem dzięki posiadaniu teleskopu tuchowskie Liceum stało się regionalnym ośrodkiem popularyzacji wiedzy astronomicznej. - Sam sprzęt jaki tutaj wykorzystujemy jest bardzo dobry. Jest to 15 calowy, zwierciadlany teleskop, wykorzystujący GPS. Ma w pamięci 40 tys. obiektów - tłumaczy Dyrektor Liceum.

wizyt obserwat 3

- Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie to jedyna tego rodzaju placówka oświatowa na mapie Powiatu Tarnowskiego. Edukacja astronomiczna jest szczególną misją tej szkoły. Jest to też ważna część jej tradycji, bowiem patronem Liceum jest wybitny polski astronom, Mikołaj Kopernik - podkreśla Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu, który jednocześnie dodaje: - Zachęcam wszystkich uczniów, przyszłych absolwentów podstawówek i gimnazjów, szczególnie zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy astronomicznej, aby wybrali nasze Liceum w Tuchowie. Z pewnością, jako jedyne w regionie, posiada takie wyjątkowe możliwości pracy z uczniami w tym zakresie

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:342
Wczoraj:492
W tym tygodniu:3239
W tym miesiącu:11862
Ogółem:1135571

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd