dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Zaproszenie do Narodowego Czytania na Rynku w Żabnie

narodowe czytanie 2019 miniGminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zapraszają do udziału w ósmej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 10.00 przy fontannie na żabnieńskim Rynku.

Na tegoroczną akcję Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała Nowele polskie. Czytane będą: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Czytaniu w Żabnie towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Con Afetto.

narodowe czytanie 2019 1

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w akcję Narodowego Czytania na żabnieńskim Rynku zapraszamy do zgłaszania się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie. Lektorzy otrzymają od organizatorów egzemplarz noweli gratis.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 roku. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Patronat honorowy nad akcją objęła Para Prezydencka, natomiast nad edycją z Żabnie - Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.