dzisiaj jest: 9 sierpnia 2020 r.   ::    imieniny: Klara, Roman, Romuald

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

Podpisano umowę na budowę łącznika autostradowego

rozmiar tekstu w artykule:

umowa lacznik 2019 miniPowstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości 2,6 km z mostem nad Dunajcem o dł. około 830 m, a koszt inwestycji wyniesie przeszło 141 mln zł. Podpisana umowa między Zarządem Dróg Wojewódzkich a firmą METROSTAV Polska S.A. oznacza, że ruszy budowa łącznika między wierzchosławickim węzłem autostradowym a Mościcami i dalej Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie.

Umowa podpisana została w obecności Marszałka Witolda Kozłowskiego, Wicemarszałka Łukasza Smółki i Anny Pieczarki z Zarządu Województwa. Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach, tak ważnej dla mieszkańców i gospodarczego rozwoju regionu tarnowskiego, trwały wiele lat, ale inwestycja napotykała na różne przeszkody. Poprzedni przetarg został unieważniony, gdyż najtańsza oferta wynosiła 206 mln zł, a tak dużych pieniędzy nie było zagwarantowanych w budżecie Województwa Małopolskiego.

umowa lacznik 2019 1

Nowy Zarząd Województwa szybko przystąpił do działania w tej sprawie. Na początku roku w tarnowskim starostwie doszło do spotkania Zarządu Małopolski z przedstawicielami zainteresowanych samorządów oraz Grupy Azoty. Wkrótce spisane zostało porozumienie. Miasto Tarnów zadeklarowało wsparcie przedsięwzięcia kwotą 6 mln zł, Powiat Tarnowski obiecał dołożyć milion zł, Gmina Wierzchosławice 100 tys. zł. Natomiast Grupa Azoty zadeklarowała wsparcie analityczne.

umowa lacznik 2019 2

- Spore znaczenie miały podjęte negocjacje z Wodami Polskimi, które zgodziły się na obniżenie wymogów odnośnie podpór pod mostem, co znacznie obniżyło koszty. Dokonaliśmy montażu finansowego i takich przesunięć w budżecie, aby zabezpieczyć wystarczającą ilość środków finansowych na realizację tej inwestycji - stwierdził Wicemarszałek Łukasz Smółka. Zakres zadania obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej z dwoma i trzema pasami ruchu o długości 2,6 km. Wybudowany zostanie most na rzece Dunajec o dł. około 830 metrów. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, powstanie też cała infrastruktura towarzysząca. Przy całej długości drogi będzie ciąg pieszo-rowerowy. Wykonane zostaną też zabezpieczenia związane z ochroną ujmowania wód w rejonie ujęć w Kępie Bogumiłowickiej i Zbylitowskiej Górze i ekrany dźwiękochłonne w miejscach zamieszkanych.

umowa lacznik 2019 3

- Dokładamy wszelkich starań, aby infrastruktura drogowa w Małopolsce była coraz lepsza. Rusza właśnie budowa kolejnej, solidnej i bezpiecznej drogi, tak bardzo oczekiwanej przez mieszkańców Tarnowa i okolic. Ułatwi i usprawni ona komunikację w tej części województwa - mówił Marszałek Witold Kozłowski. Koszt tej inwestycji to przeszło 141 mln zł, a całkowita wartość zadania (dokumentacja, roboty, nieruchomości, nadzór, koszty pośrednie) to ponad 155 mln zł. Warto zaznaczyć, że unijna dotacja wynosi 133,5 mln zł, a z budżetu państwa udało się pozyskać przeszło 13 mln zł.

umowa lacznik 2019 4

Według Anny Pieczarki z Zarządu Województwa autorem sukcesu w tym przypadku jest pozytywny dialog. - W krótkim czasie wykonaliśmy olbrzymią pracę. Z impetem ruszyliśmy z miejsca. Odetchną z ulgą mieszkańcy wierzchosławickiej gminy, bo już wkrótce dojazd do autostrady nie będzie prowadził przez drogi lokalne, a region tarnowski zyska kolejną szansę rozwojową. Ta inwestycja ułatwi zwykłe życie ludziom, ale też przyczyni się do gospodarczej aktywizacji regionu. Ten łącznik bardzo potrzebny jest między innymi dwóm największym pracodawcom w regionie - Grupie Azoty i Zakładom Mechanicznym. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że sprawy potoczyły się w dobrym kierunku - podkreśliła Anna Pieczarka.

umowa lacznik 2019 5

Starosta Tarnowski Roman Łucarz powiedział, że to historyczna chwila dla Powiatu Tarnowskiego. - Tak wielkiej inwestycji w powiecie jeszcze nie mieliśmy. Jej koszt to roczny budżet naszego powiatu. Dziękuję Zarządowi Województwa, a zwłaszcza Pani Marszałek Annie Pieczarce, która na początku roku zadzwoniła do mnie mówiąc, że musimy zrobić wszystko, aby ten łącznik jak najszybciej powstał. Była bardzo zaangażowana w tę sprawę. Okazało się, że można dotrzymywać słowa, a jednocześnie robić inwestycję taniej i oszczędniej. Wcześniej, za poprzedniego zarządu, wszystkie rozmowy prowadziły donikąd - powiedział Starosta. Budowa łącznika potrwa trzy lata, a jej zakończenie planowane jest w 2023 roku.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także parlamentarzyści - Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz Posłowie: Anna Czech, Urszula Rusecka i Michał Wojtkiewicz; a także: Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Andrzej Mróz, Wójt Gminy Wierzchosławice i Mariusz Grab, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:61
Wczoraj:1121
W tym tygodniu:10903
W tym miesiącu:13274
Ogółem:1407777

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd