dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Wręczono Nagrody imienia Tadeusza Tertila

tertilowska sesja 2019 miniPodczas wspólnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się w tarnowskim ratuszu, z okazji obchodów 101. rocznicy wyzwolenia Tarnowa spod zwierzchności zaborcy, wręczone został Nagrody imienia Tadeusza Tertila. Tegorocznej edycji konkursu przewodniczył Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Nagroda jest przyznawana absolwentom uczelni wyższych za prace poświęcone tematyce Tarnowa lub Powiatu Tarnowskiego. Komisja konkursowa składała się z przedstawicieli Rady Miejskiej w Tarnowie, Rady Powiatu Tarnowskiego oraz reprezentantów uczelni, które zgłosiły do konkursu swoich studentów.

tertilowska sesja 2019 1

- Sam konkurs jest bodźcem, który ma zmobilizować młodych ludzi do podejmowania w swojej pracy badawczej podczas studiów, problematyki związanej z Tarnowem i Powiatem Tarnowskim - mówił Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach. - Dokonania autorów tych prac są inspirujące także dla nas, współczesnych samorządowców i zawierają wiele ciekawych rozwiązań - podkreśla Tomasz Stelmach.

tertilowska sesja 2019 2

Nagrodę z obszaru nauk humanistyczno-społecznych otrzymał Kazimierz Noga z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę pt. „Nietolerancja wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich stosunek do mniejszości społecznej w szkole”. Wyróżnienie przyznano Jolancie Jasielec, absolwentce Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, za pracę pt. „«Austria Felix» dzisiaj. Współczesna recepcja mitów galicyjskich w południowej Polsce”.

tertilowska sesja 2019 3

Nagrodę z obszaru nauk techniczno-przyrodniczych otrzymała Kinga Wojtanowska z Politechniki Krakowskiej za pracę „Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe jako modelowy system kształtowania terenów podmiejskich miasta Tarnowa”. Wyróżnienie przyznano Konradowi Niemcowi, również z Politechniki Krakowskiej, który zajął się tematyką Monitoringu wód cieku Wątok pod kątem wybranych zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego.

tertilowska sesja 2019 4

Komisja uznała, iż w przypadku kategorii najlepsza praca inżynierska, najbardziej wartościową było opracowanie Dagmary Kras z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pt. „Porównanie efektywności procesu ozonowania w procesach usuwania zanieczyszczeń organicznych”. Wyróżnienie przyznano Karolinie Staniendzie z Politechniki Krakowskiej, która obroniła pracę dyplomową dotyczącą Rewitalizacji Starej Synagogi w Tarnowie. Autorzy najlepszych prac magisterskich otrzymali w nagrodę po 4 tys. złotych, inżynierskich 3 tys. zł, zaś wyróżnienia warte były tysiąc złotych.

tertilowska sesja 2019 5

Nagrody laureatom i wyróżnionym wręczali Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. W sesji uczestniczył także Roman Tertil, wnuk wybitnego burmistrza Tarnowa Tadeusza Tertila. Z kolei Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Urzędu Miasta Tarnowa, Tarnowskiego Klastera Przemysłowego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Natomiast Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przekazał wyróżnienia miejskie - Dukaty Tarnowskie, członkom Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie: Antoniemu Sypkowi, Annie Bułdys, Ryszardowi Lisowi, Tadeuszowi TrzosowiStanisławowi Olszówce. W ten sposób doceniona została ich działalność społeczna na rzecz ratowania zabytków Cmentarza Starego w Tarnowie.

tertilowska sesja 2019 6