dzisiaj jest: 7 grudnia 2019 r.   ::    imieniny: Agata, Ambroży, Marcin

ostrow most

Przetwórstwo w gospodarstwie: tanio, zdrowo, z zyskiem

handel det miniOd 21 listopada do 20 grudnia 2019 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nabór wniosków na tak zwane małe przetwórstwo. Tym razem jednak, i to jest nowość w PROW 2014-2020, będzie on adresowany wyłącznie do tych, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Prowadzący gospodarstwa rodzinne mogą rozpocząć działalność w ramach RHD po uprzedniej rejestracji. Jeśli będzie dotyczyła produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, to jest żywności złożonej, należy zarejestrować się u powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli natomiast żywność jest pochodzenia niezwiewrzęcego - u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zakres Inwestycji
W ramach takiego handlu możliwe jest między innymi przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom, a także, od stycznia tego roku, na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem, w tym sklepów, restauracji, stołówek itp. Żywność musi jednak pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Sprzedaż powinna odbywać się z zachowaniem określonych limitów.

Dla kogo pomoc?
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy lub ich małżonkowie, ubezpieczeni w KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje w tym przypadku między innymi przetwory z owoców i warzyw, przetwory zbożowe, oleje, wędliny, produkty mleczne. Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowalnych pomniejszonych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł. W katalogu kosztów inwestycji, na które można otrzymać dofinansowanie, są koszty zakupu maszyn, urządzeń i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych, koszty budowy lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej, w tym koszty dostosowania pomieszczeń gospodarczych oraz pomieszczeń służących dotychczas przygotowaniu posiłków, zakupu tzw. kontenerów (obiektów budowlanych), gdzie będzie prowadzona działalność przetwórcza, pod warunkiem, że będą one trwale związane z nieruchomością, zakupu wraz z instalacją maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej.

Gdzie z wnioskiem?
Wnioski przyjmować będzie Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Promienistych 1 w Krakowie. Złożyć można je także w placówkach ARiMR na terenie Małopolski.

Szczegółowe informacje:
- w Punktach Informacyjnych w Biurach Powiatowych ARiMR
- na stronie internetowej www.arimr.gov.pl