dzisiaj jest: 19 marca 2024 r.   ::    imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Moniuszko. Polskość jak z nut

moniuszko spektakl miniMłodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku wystawiła spektakl teatralny z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Prezentacja miała miejsce w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w ramach Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc!”.

- „Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł” - te słowa wspaniałego kompozytora, organisty oraz pedagoga - Stanisława Moniuszki - przyświecały przedstawieniu przygotowanemu przez młodzież licealną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, pod kierownictwem Anny Gaj-Adwent, Katarzyny Gaj oraz Marka Dziubana, odpowiedzialnego za widowisko taneczne. Opiekę merytoryczną nad scenariuszem spektaklu sprawowała dr Małgorzata Hołda-Kuchnik.

moniuszko spektakl 1

Spektakl był wystawiany w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w ramach Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc!”. Przedstawienie miało na celu przybliżyć postać i idee przyświecające dziełom Stanisława Moniuszki, uświadomić młodemu pokoleniu jak wielki wpływ na kształtowanie się postaci wybitnego kompozytora i na jego twórczość miała polska tradycja, dzieła Adama Mickiewicza, folklor oraz klimat domu rodzinnego oraz światopogląd najbliższych mu osób. Widownia mogła być świadkiem korelacji sztuk.

moniuszko spektakl 2

Uzupełnieniem scen teatralnych były ujęcia filmowe, które zostały nakręcone w urokliwych plenerach oraz w Muzeum Etnograficznym w „Grociarni”. Podsumowaniem występu był konkurs związany tematycznie z obejrzanym widowiskiem.

moniuszko spektakl 3

Ze sztuką zapoznało się ponad 1500 uczniów z 26 szkół Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego.

moniuszko spektakl 4
moniuszko spektakl 5