dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Ministerstwo Kultury będzie współprowadzić Centrum Paderewskiego przez kolejne trzy lata

aneks cp 2019 miniW Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się podpisanie aneksu do umowy pomiędzy Ministerstwem a Powiatem Tarnowskim, dotyczącej współprowadzenia Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Umowę podpisał Wicepremier, Minister Kultury prof. dr hab. Piotr Gliński oraz Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma.

Umowa, na mocy której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, instytucję kultury Powiatu Tarnowskiego, została zawarta 31 marca 2017 roku. Z kolei 18 grudnia 2019 roku podpisany został aneks do umowy, który przedłuża ją do 31 grudnia 2022 roku. W imieniu Powiatu Tarnowskiego aneks podpisali Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, przy udziale Anny Niedojadło, Skarbnika Powiatu.

Aneks podtrzymuje zobowiązanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące przekazywania dotacji podmiotowej dla Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w wysokości 500 tys. zł. rocznie. Natomiast powiat będzie przekazywał swojej instytucji kultury dotację podmiotową, niezbędną do prowadzenia działalności bieżącej, w wysokości 700 tys. zł rocznie. Jest to kwota dotacji większa o 50 tys. zł od dotychczas przekazywanych przez powiat.

aneks cp 2019

Oprócz Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej analogiczne aneksy podpisane przez MKiDN dotyczyły następujących instytucji: Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Mazowsze, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatr Polski w Warszawie.

aneks cp 2019 1

- Współprowadzenie instytucji kultury ma podstawowy cel, czyli wzmocnienie potencjału polskiej kultury - mówił na uroczystości podpisania aneksów Wicepremier, Minister Kultury profesor Piotr Gliński. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło dotychczasową współpracę z Powiatem Tarnowskim i Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Mamy dzisiaj dużą satysfakcję, podpisując aneks do naszej umowy, który przedłuża tą współpracę o trzy lata - podkreśla Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

aneks cp 2019 2

Uroczystość uświetniły utwory Stanisława Moniuszki w wykonaniu Dyrektora Centrum Paderewskiego Łukasza Gaja wraz z zespołem Arso Ensemble, składającym się z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Fot. Danuta Matloch/MKiDN