dzisiaj jest: 18 lutego 2020 r.   ::    imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie do Wierzchosławic

prez wierz 2018 miniW najbliższą niedzielę (19 stycznia) w Wierzchosławicach odbędą się uroczystości związane ze 146. rocznicą urodzin Wincentego Witosa. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od 2014 roku świętuje urodziny wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. To kontynuacja spotkań przy Grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna.

prez wierz 2018 1

W organizacji wydarzenia rolniczy związek wspiera samorząd Powiatu Tarnowskiego. W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wygłaszane są podczas nich także ważne polityczne deklaracje. To właśnie w Wierzchosławicach - w 2014 roku - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus, mówiąc w swoim wystąpieniu: Dla nas fundamentalne jest wskazanie Wincentego Witosa. To wskazanie, w którym mówił, on, że Polska musi trwać, że musi być wieczna. Tak Polska jest i musi być wieczna, ale żeby była wieczna muszą rodzić się dzieci, musi być to wszystko co powoduje, ze po jednym pokoleniu przychodzi następne pokolenie, że naród zwiększa się a nie zmniejsza. A dziś naród się zmniejsza. I jest wielkim zadaniem wszystkich polskich patriotów tę sytuację zmienić. Przedsięwzięć, które muszą być podjęte w tym kierunku jest wiele, ale jednym z nich jest podjęcie prawdziwej, mocno wspartej środkami finansowymi polityki prorodzinnej.

prez wierz 2018 3

Andrzej Duda w uroczystościach urodzin Witosa uczestniczył dwukrotnie - w 2015 roku, gdy był jeszcze kandydatem na Prezydenta RP i w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości.

prez wierz 2018 10

Niedzielne wydarzenie rozpocznie Msza Święta o godzinie 11.00 w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawi Biskup Tarnowski Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. Następnie nastąpi przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi pod Grób Witosa na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

prez wierz 2018 11

Konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach zaplanowana została na godzinę 13.00. Przewidziane jest wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy, a także Komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Wykład pt. „Wincenty Witos - jeden z ojców niepodległości” wygłosi dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.