dzisiaj jest: 4 kwietnia 2020 r.   ::    imieniny: Wacław, Izydor, Benedykt

koronawirus nfz

Upamiętnienie 10. rocznicy wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tuchowie

rocz tuch 2020 miniW Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odprawiona została Msza Święta w intencji pary prezydenckiej Ś.P. Lecha i Marii Kaczyńskich. Po nabożeństwie złożone zostały kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Msza Święta została zamówiona przez samorządy Powiatu Tarnowskiego oraz gminy Tuchów i Ryglice, w związku ze zbliżającą się 10. rocznicą pobytu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na ziemi tuchowskiej. 28 lutego 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński modlił się przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej, a następnie spotkał się z mieszkańcami i rolnikami. Była to jedna z jego ostatnich krajowych wizyt przed tragicznym lotem do Smoleńska.

rocz tuch 2020 1

Prezydent Lech Kaczyński ofiarował wówczas tamtejszemu sanktuarium kielich mszalny. To naczynie liturgiczne używane było podczas niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył ks. infułat Adam Kokoszka. W homilii podkreślał przywiązanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do wartości oraz korzeni chrześcijańskich.

rocz tuch 2020 2

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości spotkali się obok tablicy wmurowanej przy Bazylice Mniejszej w Tuchowie upamiętniającej parę prezydencką oraz osoby związane z regionem tarnowskim, które zginęły podczas lotu do Katynia. Wiązanki kwiatów złożyli między innymi: Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Wicewojewoda Zbigniew Starzec, delegacja samorządu Powiatu Tarnowskiego ze Starostą Romanem Łucarzem, Przewodniczącym Rady Powiatu Pawłem Smoleniem i Członkiem Zarządu Bogdanem Płachno oraz burmistrzowie i wójtowie okolicznych miast i gmin.

rocz tuch 2020 3
Fotografie udostępnił K. Jasiński