dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Prezydent Andrzej Duda w Woli Rzędzińskiej

logo starostwo powiatowe miniZ okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych i Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z sołtysami i radnymi szczebla gminnego na stadionie sportowym w Woli Rzędzińskiej. Samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentowali na tym spotkaniu Starosta Roman Łucarz, Wicestarosta Jacek Hudyma i Członek Zarządu Tomasz Stelmach.

30 lat temu odbyły się pierwsze prawdziwie wolne wybory w naszym kraju. I były to wybory samorządowe. Wybrano wówczas blisko 52 tysiące radnych. To zupełnie zmieniło rzeczywistość tysięcy gmin w Polsce. Po 40 latach przywrócony został samorząd terytorialny i skończyły się rządy lokalnych przedstawicieli komunistycznych władz.

duda 15

Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Woli Rzędzińskiej wagę tamtego wydarzenia.
- Wybory samorządowe sprzed trzydziestu lat zmieniły Polskę lokalną. Był to ogromny przełom w sensie prawnym, ustrojowym, ale też w sensie społecznym i psychologicznym. Polacy jeszcze tego samego roku tłumnie poszli do powszechnych, wolnych wyborów prezydenckich, a rok później do pierwszych w pełni wolnych parlamentarnych. Dla mnie te wybory samorządowe były jeszcze osobiście bardzo ważne, bo były to pierwsze wybory, w których mogłem zagłosować - mówił w tym dniu Andrzej Duda.

duda 10

Stadion sportowy w Woli Rzędzińskiej, który obejrzał nasz prezydent, został otwarty w grudniu ubiegłego roku. To nowoczesny obiekt z murawą na poziomie ekstraklasy. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd gminy Tarnów, ale dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

- Tego typu nowoczesne obiekty powstają tutaj siłą samorządu, ale również dzięki wsparciu ze strony rządu i przez prezydenta naszego państwa. Bardzo dziękujemy za to wsparcie stwierdził Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

duda 11

Witając Pana Prezydenta powiedział, że Wola Rzędzińska i cała gmina rozwija się w sposób nowoczesny, zachowując i kultywując równocześnie tradycję i historię. Jako przykład podał nowoczesne zakłady przemysłowe, ale także fakt, że centrum Woli Rzędzińskiej nazwano imieniem Armii Krajowej, a pobliskiej Jodłówki-Wałek – imieniem Żołnierzy Wyklętych.

- Jesteśmy dumni, że mamy takiego prezydenta, ale chcielibyśmy również, aby Pan był dymny z nas – zwrócił się Grzegorz Kozioł do głowy państwa, z dumą przypominając jednocześnie, że jest to pierwsza w historii wizyta Prezydenta RP w podtarnowskiej gminie.

Zgoda buduje. Według Andrzeja Dudy gmina Tarnów jest przykładem tego, że współpraca między samorządem a rządem przynosi bardzo dobre efekty. Wyraził przekonanie, że miejscowości pod Tarnowem dynamicznie się rozwijają właśnie dlatego, że tutaj ludzie stawiają na pracę, a nie na kłótnie.
- Jeśli się razem pracuje, to przynosi efekty. Zgodna współpraca między administracją rządową i samorządami jest warunkiem sprawnego funkcjonowania państwa i najlepiej służy obywatelom. Dzisiaj korzystając z tej obecności i z tego, że mamy święto samorządu chciałem z jednej strony pogratulować, a z drugiej złożyć najserdeczniejsze życzenia, aby gmina Tarnów nadal dynamicznie się rozwijała. Żeby ta współpraca, którą Państwo realizujecie, nadal przynosiła takie efekty, jakie widzimy tutaj na tym obiekcie - przekazał Prezydent.

duda 10 mlodzi pilka

Podczas pobytu na stadionie sportowym Pan Prezydent rozmawiał również z młodymi piłkarzami LKS Wolania oraz przedstawicielkami miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Andrzej Duda odwiedził też żłobek „Maluszek” w Woli Rzędzińskiej, który powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”.

duda mlodzi kolo gosp