dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Hołd pamięci Krzysztofa Pendereckiego przewodnim tematem tegorocznego Festiwalu Emanacje w Lusławicach

emanacje 2020 mini8. Festiwal Muzyki Emanacje odbędzie się w roku 2020 w wyjątkowej odsłonie. Lusławice zostaną odkryte na nowo, poprzez niekonwencjonalną przestrzeń (także tą wirtualną), poszerzoną ofertę oraz – tradycyjnie – spotkania ze wspaniałymi wykonawcami. Przede wszystkim jednak oddany zostanie hołd pamięci Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego Polaka, Patrona i Twórcy Europejskiego Centrum Muzyki.

Wydarzenie rozpocznie koncert inauguracyjny Festiwalu EMANACJE 2020. Koncert w wykonaniu kameralistów Sinfonietty Cracovii, odbędzie się w niedzielę 5 lipca.

emanacje 22

Sinfonietta Cracovia
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków
Jurek Dybał

Tegoroczny Festiwal będzie emanacją ponadczasowej obecności Krzysztofa Pendereckiego w ukochanych Lusławicach, gdzie Artysta realizował swe wizjonerskie idee – imponujący park, dedykowane młodym muzykom Centrum, kolejne dzieła entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie.

emanacje 333

W czasie emanacji udostępniona będzie także stała, multimedialna ekspozycja zatytułowana „KRZYSZTOF PENDERECKI – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła Artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Projekcje, nisze odsłuchowe, interaktywne stanowiska, a także obszerny zbiór odznaczeń i nagród oraz zdjęć, filmów i nagrań archiwalnych tworzą opowieść, do której można wielokrotnie powracać poznając kolejne, często dotychczas niepublikowane fakty związane z życiem i twórczością Patrona Centrum.

emanacje 2020 1

Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi EMANACJE będzie otwarcie słynnego lusławickiego Arboretum będącego owocem wieloletniej pasji Krzysztofa Pendereckiego oraz zawierającego unikatowy w skali europejskiej zbiór dendrologiczny. Niepowtarzalne założenie parkowe stanie się także scenerią części festiwalowych koncertów.

Więcej szczegółów tego wspaniałego wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzsztofa Pendereckiego - https://penderecki-center.pl/emanacje.

Serdecznie zapraszamy!