dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Obchody 77. rocznicy rzezi wołyńskiej

wolyn mini 1Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie zaprasza na tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zbrodnia wołyńska to niewyobrażalne okrucieństwo bestialstwa i wymyślnych męczarni zadawanych ofiarom, to antypolskie czystki prowadzone przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Porusza ona do głębi, nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też przytłacza, co sprawia, że wszelkie próby wyjaśnienia tego, co się wtedy stało, wydają się zbyt błahe i banalne, a nawet obojętne wobec wyrządzonego zła.
W całej rzezi wołyńskiej zginęło 100 tys. z półtora miliona Polaków zamieszkujących te tereny. Kolejne 300-400 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki. Była ona jedną z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej. Co ważne, tak potworna zbrodnia została dokonana przez nieregularną partyzantkę.

Program obchodów 11 lipca 2020 roku (sobota):
- Msza Św. w kościele M. Kolbego w Tarnowie przy Urszulańskiej - godzina 16:00,
- Po Mszy nastąpi przemarsz ulicą gen. Bema i Najświętszej Maryi Panny pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu,
- Kolejne punkty programu: hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty.

Ponadto przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiczną uczestników obowiązuje założona maseczka i zachowanie bezpiecznej odległości (o ile nie zostaną wydane inne zarządzenia władz państwowych lub lokalnych).

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w uroczystości poświęconej tym, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.