dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Uczniowie ZSLiT w Wojniczu laureatami VIII edycji projektu regionalnego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku"

ogolnopolski kresy miniW dniu 24 czerwca 2020 r. uczniowie ZSLiT w Wojniczu poznali wyniki VIII edycji projektu regionalnego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku", realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego IPN. Nasi uczniowie Jakub Tutka - 1 Lpw, Kacper Hamski-1 Lpw, Piotr Naruszewicz- 1 TGŻ zajęli I miejsce wśród szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego uzyskując maksymalną liczbę punktów 20/20. Tym samym zostali laureatami etapu wojewódzkiego tego konkursu.

kresy tutka 1

Praca laureatów zostala  wytypowana do etapu centralnego II edycji Ogólnopolskiej.

kresy laureaci wojewodzki

Zaś uczennice Zofia Molczyk-1 GŻ5, Patrycja Pietras- 1 GŻ5 i uczniowie Hubert Bajan-1 GŻ5, Jakub Trybalski- 1 GŻ5, otrzymali wyróżnienie również w tym etapie konkursu. Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy - zaświadczenia lauretaów.

ogolnop kresy duze 2

Projekt ten realizowany był przez ZSLiT w Wojniczu od października 2019 r. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wyjazdach warsztatowych do IPN Kraków, gdzie brali udział w wykładach prezentowanych przez dr Pawła Należniaka oraz dr Piotra Milcznowskiego. Prezentowane prelekcje obejmowały następujące zagadnienia: „Obronę Lwowa 1918”, „Hekatombę kresową- operację antypolską NKWD 1937-1938”,„Zemsta Stalina- żołnierze AK w łagrach sowieckich 1944-1956” oraz „Niezłomni w habitach- polscy księża katoliccy w walce o wiarę w ZSRS po II wojnie światowej. Pozwoliło to uczniom wzbogacić swoją wiedzę jak również wspomóc realizację powstających w ramach projektu prac konkursowych.

Warsztaty te stanowiły jedno z zadań w ramach projektu KRESY, który miał na celu przywrócenie pamięci o ludności polskiej na Kresach wschodnich w XX w. Kolejny etap to praca multimedialna lub pisemna na wskazany temat, którą uczniowie wykonywali przez cały okres trwania projektu pod kierunkiem mgr Małgorzaty Kornaś.

Organizatorem konkursu był IPN Oddział w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie.

Patronat honorowy nad konkursem sprawował: Małopolski Kurator Oświaty, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenie „Stanica Kresowa” oraz Ogólnopolski Okręg Żołnierzy „AK” Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.