dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Zaproszenie na obchody 76. rocznicy Akcji „ III Most”

most mini26 lipca w Zabawie odbędą się obchody 76. rocznicy Akcji „Most III”. Uroczystościom patronuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Tarnów - płk Zdzisław Baszak, Burmistrz Radłowa - Zbigniew Mączka, Kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie - ks. Zbigniew Szostak oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie zapraszają na obchody 76. rocznicy Akcii III MOST w Zabawie, 26 lipca br. godz. 14:00.

Program uroczystości:

godz.14.00
Gra terenowa dla zgłoszonych drużyn.
godz. 16.00
Msza św. pod przewodnictwem ks. abp Henryka Nowackiego.
godz. 17.00
Złożenie kwiatów i otwarcie wystawy poświęconej Operacji III Most w namoicie spotkań.
godz. 17.30
Koncert ewangelizacyjny Strefa Mocy.

most duze

Dla przypomnienia historii - akcja „MOST III” była operacją przewiezienia zdobytych przez żołnierzy AK w okolicach Sarnak, części rakiety V-2, tajnej broni Hitlera, z Polski do Anglii. Alianci znając budowę rakiety mogli bowiem skutecznie się bronić. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola w Wał Rudzie koło Zabawy. Lądowanie samolotu Dakota lecącego z Włoch (Brindisi) miało nastąpić na początku lipca 1944 roku. Ostatecznie żołnierze AK czekali na miejscu ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała, m.in. przez kilka dni padały ulewny deszcze a w odległości zaledwie kilometra od łąk pojawił się odział niemiecki. Lądowanie nastąpiło ostatecznie w nocy z 25 na 26 lipca. Cała operacja przetransportowania części rakiety V-2 zakończyła się sukcesem.