dzisiaj jest: 5 grudnia 2020 r.   ::    imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

Wojewódzkie dziękczynienie za plony w Odporyszowie

rozmiar tekstu w artykule:

dozynki odp 1 mini

W Odporyszowie odbyły się tegoroczne dożynki województwa małopolskiego. W imieniu samorządu Małopolski rolnikom za plony i trud pracy dziękowali wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował na tym wydarzeniu wicestarosta Jacek Hudyma.

 dozynki odp wice


Tegoroczne dożynki wojewódzkie ze względu na pandemię koronawirusa były dużo skromniejsze niż w minionych latach. Nie mogło jednak zabraknąć tradycyjnej wspólnej modlitwy dziękczynnej za plony oraz symbolicznych podziękowań dla rolników za trud ich pracy.

Uroczystą Mszę św. zamówioną przez marszałka województwa Witolda Kozłowskiego odprawił biskup Stanisław Salaterski w asyście innych kapłanów. Eucharystia wpisywała się w obchody Wielkiego Odpustu ku czci Matki Bożej Zwycięskiej w odporyszowskim sanktuarium.

W homilii biskup Stanisław Salaterski przypomniał, że w tym miejscu przed laty modlił się m.in. Wincenty Witos, trzykrotny premier II RP i wybitny przywódca chłopów polskich. Zaznaczył też, że w Odporyszowie zrodziło się wiele wspaniałych dzieł.

- Świętowanie małopolskich dożynek niech będzie zwróceniem uwagi i źródłem nadziei na dobro, które rozwija się w naszych społecznościach. Niech będzie zachętą byśmy nie ustawali w dobrych dziełach, by ludzie pracujący na wioskach cieszyli się szacunkiem i poważaniem – mówił duszpasterz. – Dziękujmy Panu Bogu za to, co zebraliśmy w tym roku, bo mimo pandemii i suszy plony były obfite i głód nam nie grozi.

dozynki odp 2

Podczas nabożeństwa wicemarszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa przekazali na ręce biskupa ornat i stułę jako dar od samorządu Małopolski. Podziękowali też za wspólną modlitwę, organizację wydarzenia oraz wszystkim rolnikom w województwie za pracę przy tegorocznych żniwach.

Krótki, tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły dwa zespoły folklorystyczne, które działają na terenie gminy Żabno – Bobrowianie i Otfinowianie.

W dożynkach wojewódzkich w Odporyszowie wzięli również udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który reprezentował premiera RP, parlamentarzyści – poseł Wiesław Krajewski i senator Kazimierz Wiatr, radni województwa – Anna Mikosz i Wojciech Skruch oraz liczni samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego z naszego regionu.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:449
Wczoraj:1100
W tym tygodniu:7025
W tym miesiącu:5486
Ogółem:1660414

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!