dzisiaj jest: 4 grudnia 2020 r.   ::    imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

Trzeci etap prac przy częściowej odbudowie zamku w Melsztynie zakończony

rozmiar tekstu w artykule:

Melsztyn 1 mini
Zakończony został trzeci etap prac przy częściowej odbudowie zamku w Melsztynie. Mur wieży podniesiony został do wysokości ponad 7 metrów, skąd już teraz jest piękny widok na dolinę Dunajca.

 

 

Trzeci etap prac zrealizowano w tym roku. Pozyskano na nie – podobnie jak do poprzednich etapów - dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwocie blisko 400 tys. zł (cały trzeci etap kosztował prawie pół miliona zł).

Melsztyn 2

Melsztyn 1

Po przeprowadzeniu w 2017 r. badań archeologicznych wykonano najpilniejsze prace konserwatorskie zabezpieczające ruiny zamku, a także sklepienie i strop nad parterem. Powstało pomieszczenie, które w przyszłości wykorzystane może być na cele wystawiennicze - na muzeum lub regionalną izbę pamięci. Rozpoczęła się odbudowa schodów i wieży historycznej budowli.

Melsztyn 3

Melsztyn 4

- Mury wieży podniesione zostały już do wysokości przeszło siedmiu metrów. Już teraz jest stamtąd piękny widok na Pogórze i Beskid Sądecki – mówi burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Pozostaje nam jeszcze dobudowanie dwóch kondygnacji wieży i urządzenie na końcu platformy widokowej. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku.

Melsztyn 6

Łącznie w latach 2017 – 2020 na odbudowę zamku w Melsztynie samorząd Gminy Zakliczyn wydatkował kwotę blisko 1,2 mln zł, z czego ponad 850 tys. zł pochodziło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (70% dofinansowania). Warto zauważyć, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej opracowań i reportaży dotyczących ruin zamku w Melsztynie. Popularność Melsztyna wiąże się także z serialem historycznym „Korona Królów”, w którym jednym z głównych bohaterów jest Jaśko z Melsztyna. Osoby odwiedzające wzgórze zamkowe podkreślają aurę tajemniczości tego legendarnego miejsca oraz piękne widoki na dolinę Dunajca.

Melsztyn 5

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:16
Wczoraj:1253
W tym tygodniu:5492
W tym miesiącu:3953
Ogółem:1658881

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!