dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Para prezydencka na dożynkach w Zbylitowskiej Górze

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką na Dożynkach w Zbylitowskiej GórzePara prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w dożynkach gminy Tarnów, które odbyły się w Zbylitowskiej Górze. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu tarnowskiego, m.in. starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, członkowie zarządu – Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka oraz przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń.

Starosta tarnowski Roman Łucarz w towarzystwie pary prezydenckiej na Dożynkach w zbylitowskiej Górze

- To jest dzień wyjątkowy, przejdzie do historii i zapisze się w kronikach gminy Tarnów i powiatu tarnowskiego. Na naszych zwykłych gminnych dożynkach gościmy prezydenta Polski. Dziękujemy, że znalazł pan dla nas czas – tymi słowami prezydenta Andrzeja Dudę przywitał w Zbylitowskiej Górze wójt Grzegorz Kozioł.

Wizyta prezydenta wraz z małżonką na dożynkach w gminie Tarnów wynikała stąd, że w ubiegłym roku wieniec z Poręby Radlnej oceniony został jako najpiękniejszy na dożynkach prezydenckich w Warszawie.

- Bardzo się cieszę, że możemy być na dożynkach w gminie Tarnów. Dla mnie i mojej żony ważne było, aby zrealizowała się myśl, która zrodziła się w ubiegłym roku, żeby pojechać za wieńcem, który wygrał na dożynkach prezydenckich. Nie żeby tylko mieszkańcy przyjeżdżali do pary prezydenckiej, do Warszawy, ale i para prezydencka przyjeżdżała do nich, tam gdzie mieszkają – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił w Zbylitowskiej Górze, że polscy rolnicy potrafią wytwarzać wspaniałą żywność, która zdobywa kolejne rynki eksportowe, ale zachowuje także element swojskości i dlatego jest wyjątkowa. Podziękował rolnikom za pielęgnowanie tradycji przy jednoczesnym rozwoju polskiej wsi.

- Rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, wieś się zmienia, ale zachowuje swoje wartości, tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jest ogromna wartość polskiej wsi – przekonywał.

Para Prezydencka na Dożynkach w Zbylitowskiej Górze

Po obejrzeniu obrzędu dożynkowego para prezydencka otrzymała bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów od wójta Grzegorza Kozioła oraz starostów dożynkowych – Józefy Kubali z Jodłówki-Wałek i Dariusza Żurka ze Zbylitowskiej Góry. A następnie – po pokrojeniu – częstowała nim uczestników dożynek.

Ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu wieńca dożynkowego w gminie Tarnów. Tym razem wieniec z Poręby Radlnej zajął trzecie miejsce, a zwyciężył wieniec z Jodłówki-Wałek. Prezydent Andrzej Duda werdykt konkursowego jury skwitował takimi słowami: „To niezły tutaj musicie mieć poziom skoro wieniec z Poręby Radlnej, który wygrał ogólnopolski konkurs, zajmuje trzecie miejsce”.

para Prezydencka na stoiskach przygotowanych przez poszczególne Sołectwa

Para prezydencka odwiedziła stoiska przygotowane przez piętnaście sołectw z gminy Tarnów, na których prezentowane były lokalne produkty i dzieła sztuki ludowej.