dzisiaj jest: 23 października 2021 r.   ::    imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

koronawirus nfz

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

Tablica pamiątkowa miniaturaW Tarnowie upamiętniono 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, znaną również jako Dzień Sybiraka. Na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie znajduje się symboliczny grób Sybiraka, zostały zapalone znicze i odmówiona modlitwa. W samo południe w bazylice katedralnej w Tarnowie została odprawiona Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie, a część patriotyczną kontynuowano przy Pomniku Ofiar Stalinizmu. Samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował Tomasz Stelmach Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Obchody zorganizował Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie.

Msza w kościele

Przy Pomniku Ofiar Stalinizmu zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich, w tym Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie, samorządowców, służb mundurowych, oraz szkół.

Pomnik ofiar Stalinizmu

W imieniu samorządu i mieszkańców Powiatu Tarnowskiego symboliczną wiązankę kwiatów złożył Tomasz Stelmach Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego. - Agresja ZSRR na Polskę stała się prologiem gehenny obywateli polskich, zamieszkujących wschodnie obszary II Rzeczypospolitej. W 82. rocznicę tego wydarzenia gromadzimy się tutaj pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Tarnowie, aby dać wyraz naszej pamięci oraz oddać hołd pokoleniom naszych rodaków, zamordowanych oraz zaginionych na wschodzie, a także wszystkim ofiarom stalinizmu - powiedział etatowy członek zarządu.

Tomasz Stelmach składa kwiaty pod tablicą pamiątkową

Fot. Paweł Topolski

Ogółem:1938832