dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Manifestacja patriotyzmu i przywiązania do tradycji

Kaplica na Cmentarzu w ŁowczówkuNa Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbył się XXII Zlot Niepodległościowy, połączony z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości w powiecie tarnowskim. Uczestniczyli w nim licznie mieszkańcy ziemi tarnowskiej. Odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą wizycie w tym miejscu prezydenta Andrzeja Dudy.

Bitwa pod Łowczówkiem w grudniu 1914 roku otworzyła naszą drogę do niepodległości. Krwawy bój wielu polskich Legionistów, w większości młodych chłopców, przypłaciło życiem. W walkach na wzgórzu w Łowczówku zginęło 128 Polaków. Tradycją już jest, że co roku w niedzielę poprzedzającą Święto 11 Listopada na tym cmentarzu organizowane są uroczystości patriotyczne. Trzy lata temu, gdy obchodzona była 100. rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości, obecny na nich był prezydent Polski Andrzej Duda. W niedzielę odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą temu wydarzeniu.

Na zdjęciu tablica pamiątkowa odsłonięta podczas uroczystości w Łowczówku

Podobnie jak w latach poprzednich zlot niepodległościowy zainaugurowała Msza św. w intencji poległych Legionistów oraz Ojczyzny. Następnie odbył się apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe, wygłoszone zostały też okolicznościowe przemówienia.

Starosta Tarnowski podczas Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku

- Gromadzimy się tu po raz kolejny, aby zamanifestować nasze silne przywiązanie do tradycji, do symboli narodowych, do Boga i Ojczyzny – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

Wicemarszałek Józef Gawron podziękował za tak liczną obecność zwłaszcza ludziom młodym. - Wasza obecność to gwarancja, że wielkie czyny tych, którzy walczyli o wolną Polskę, o to byśmy mogli żyć w bezpiecznym i niepodległym kraju nie będą zapomniane. Wasza obecność to gwarancja, że uroczystości w tym miejscu, przesiąkniętym żołnierską krwią, będą kontynuowane. Trzeba też pamiętać, że niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy swoją postawą patriotyczną dawali świadectwo, że Ojczyzna i jej pomyślność są dla nas najwyższymi wartościami - stwierdził.

Wicemarszałek Józef Gawron podczas Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku

Przy ognisku śpiewano pieśni patriotyczne, był też poczęstunek żołnierską grochówką. Uczestnicy mieli możliwość zaszczepić się przeciwko COVID-19. W tegorocznej uroczystości patriotycznej w Łowczówku wzięli udział również m.in. wiceminister edukacji i nauki, senator Włodzimierz Bernacki, poseł Anna Pieczarka i wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uczestnicy uroczystości w Łowczówkuna zdjęciu organizatorzy uroczystości oraz Harcerze

Poczty Sztandarowe podczas uroczystości w łowczówku