dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Otwarto Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w TarnowieW miejscu dotychczasowej Izby Pamięci Armii Krajowej przy ul. Mościckiego w Tarnowie uroczyście otwarto Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. W wydarzeniu uczestniczyli starosta Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.

Nowy oddział tarnowskiego Muzeum Okręgowego przejął eksponaty dotychczas zgromadzone przez Izbę Pamięci AK i pozyskał nowe. Koszt przebudowy i rozbudowy budynku wyniósł przeszło 3,3 mln zł. Regionalne Centrum Edukacji o pamięci poświęcone będzie nie tylko żołnierzom AK, ale również innym formacjom niepodległościowym. Znalazło się tam miejsce na uhonorowanie m.in. uczestników wojny obronnej w 1939 roku, w tym tarnowskich oddziałów 16. Pułku Piechoty i 5. Pułku Strzelców Konnych.

Na zdjęciu starostowie, Roman Łucarz i Jacek Hudyma oraz Biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł

Na stałej wystawie – łączącej tradycyjną ekspozycję w gablotach z nowoczesnymi elementami w postaci np. multimedialnych ekranów – umieszczono treści i eksponaty ilustrujące niemiecką okupację Tarnowa i regionu. Uwagę zwracają muzealne aranżacje i makiety, m.in. wagony, którymi wieziono ludzi do Auschwitz czy przedwojenne uliczki Tarnowa. Szczególnym miejscem jest salka kinowa z nawiązującym do okupacyjnej rzeczywistości napisem „tylko świnie siedzą w kinie”.

Na zdjęciu stała wystawa eksponatów w nowo otwartym Muzeum