dzisiaj jest: 28 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Programy Unii Europejskiej

"Utworzenie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej na terenie Powiatu Tarnowskiego z siedzibą w Wojniczu"

baner fepr rp m ueefs

DZIAŁANIE 9.2 USŁUGI SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
PODDZIAŁANIE 9.2.3 USŁUGI OPIEKUŃCZE ORAZ INTERWENCJA KRYZYSOWA – SPR
Numer projektu: RPMP.09.02.03-12-0480/19

Beneficjent: Powiat Tarnowski
Realizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie

Wartość projektu: 3 924 299,10 zł
Dofinansowanie: 3 531 899,10 zł
Okres realizacji projektu: od 02.01.2020 do 30.06.2023

Przedmiotem projektu jest utworzenie całodobowego Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Wojniczu. Projekt zakłada objęcie wsparciem i usługami z zakresu interwencji kryzysowej przez 2,5 roku aż 600 mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będą oni mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego w sytuacji kryzysowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia również z miejsc schronienia w hostelu.

Siedziba POIK będzie mieściła się w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. W ramach realizacji projektu przewiduje się dostosowanie i adaptację dotychczasowych pomieszczeń szkolnych do celów POIK.

POIK dysponował będzie specjalistami: psycholog, prawnik, pracownik socjalny, pedagog. Powstanie i działalność POIK na terenie powiatu będzie skutkowało szybszą i bardziej dostępną ofertą wsparcia, w wyniku czego zapobiegać to będzie przejściu sytuacji kryzysowej w stan długotrwały, chroniczny. Możliwy będzie powrót do równowagi psychicznej a poprzez wsparcie post- interwencyjne zapobiegnie pojawieniu kolejnych kryzysów.

Działania dla osiągnięcia celów Projektu:

1. Zapewnienie miejsc czasowego i doraźnego schronienia (miejsca noclegowe w sytuacji zagrożenia zdrowia/życia wynikających z sytuacji kryzysowej).
  2. Udzielenie natychmiastowego specjalistycznego, interdyscyplinarnego wsparcia i pomocy mającej na celu przywrócenie równowagi psychospołecznej. Świadczona będzie pomoc psychologiczna, pedagogiczna, poradnictwo prawne i socjalne.
  3. przeprowadzenie diagnozy stanu klienta w celu oceny stopnia zagrożenia jego równowagi psychicznej, zdrowia/ życia, w celu ustalenie planu pomocy i jego realizatorów.
  4. Działania o charakterze informacyjnym, w tym:
    1. Opracowanie i kolportaż ulotek oraz plakatów w lokalnej społeczności i wśród instytucji zajmujących się pomocą na rzecz rodzin.
    2. Utworzenie zakładki POIK na stronie internetowej PCPR, gdzie będzie przedstawiona oferta działalności POIK oraz aktualności.
  5. Działania o charakterze profilaktycznym.
  6. Całodobowe wsparcie telefoniczne.
  7. Prowadzenie w zależności od występujących potrzeb grup terapeutycznych, wsparcia, edukacyjnych, czy socjoterapeutycznych.
  8. Działania post - interwencyjne.
  9. Superwizja dla pracowników POIK.

Ogółem:1966160