dzisiaj jest: 23 października 2021 r.   ::    imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Mural na cześć Wincentego Witosa

rozmiar tekstu w artykule:

mural w witos miniNa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach został odsłonięty mural „Wincenty Witos - Polonia Restituta”.  To inicjatywa Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Powstanie muralu dofinansował także Instytut Pamięci Narodowej.

- Ten mural jest pomnikiem namalowanym na cześć wielkiego męża stanu, jakim był trzykrotny premier RP Wincenty Witos, jeden z ojców niepodległej Polski - podkreślano wielokrotnie w trakcie tej patriotycznej uroczystości. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki. - Centralną postacią muralu jest sam Witos, a postać stojąca za nim to personifikacja Polski - „Polonia”, która spogląda na mapę naszego kraju z zaznaczonymi bitwami wojny z bolszewikami. Polonia zawsze wspierała mężów stanu walczących o niepodległość, dodawała im siły i otuchy w walce - wyjaśniał artysta malarz.- Na przepasce włosów wprowadziłem napis POLONIA, aby nikomu do głowy nie przyszło, że to żona Witosa. Za Polonią i mapą symbol jednoznacznie kojarzony z Polską - wierzby, co nawiązuje symbolicznie do polskiej ziemi i sielskiego pejzażu.

mural w witos 1

Abstrakcyjne akcenty kolorystyczne po lewej stronie ściany głównej muralu symbolizują czasy utraconej niepodległości, zaborów, pożogi wojennej, wzlotów i upadków Polski. Dopiero w rejonie wierzb na ścianie głównej, tuż za „Polonią” pojawia się więcej bieli i czerwieni, ale nie jest to flaga polska. - Flaga byłaby tu całkowicie obcym elementem kompozycyjnym. Jest to kolor polskiej ziemi wyrażony symbolicznie w postaci biało czerwonych plam - przekonuje Ryszard Paprocki. Zapewniał, że dał Wierzchosławicom swój najpiękniejszy mural, bo dokładał niezwykłej staranności, zdając sobie sprawę z tego, jak ważną  postać w historii Polski maluje, jakim wybitnym człowiekiem był Wincenty Witos.

mural w witos 2

Starosta Tarnowski Roman Łucarz chwaląc się nowoczesnym kompleksem, w których stworzone zostały komfortowe warunki do nauki i rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci i pięknym muralem, podkreślał odwagę poprzedniego zarządu powiatu, który podjął decyzję o przeprowadzce ze Zbylitowskiej Góry i adaptacji budynku po byłej szkole w Dwudniakach. - Jeszcze trzy lata temu każdy, kto zobaczyłby jak wygląda ten teren nie uwierzyłby, że w tak krótkim czasie powstanie tutaj tak wspaniały kompleks, w którym wszystko jest pod jednym dachem. Ten nowoczesny Ośrodek to nasza chluba i duma, to nasza perełka - mówił Starosta.

mural w witos 3

Podziękował Pani Marszałek Annie Pieczarce z Zarządu Województwa Małopolskiego i współpracującym z nią osobom za udzielane wsparcie. Adaptacja budynku starej szkoły w Dwudniakach na SOSW z krytą ujeżdżalnią kosztowała około 12 mln zł, a województwo małopolskie dofinansowało to przedsięwzięcie kwotą 7,5 mln zł. Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorząd powiatowy na Ośrodek w Wierzchosławicach-Dwudniakach otrzymał dodatkowo 1,5 mln zł, więc wkład własny starostwa wyniósł jedynie 3 mln zł. Do podziękowań dla Anny Pieczarki za zainteresowanie i wykazywaną przychylność przyłączyła się dyrekcja i kadra pedagogiczna oraz podopieczni SOSW.

mural w witos 4

- To piękna idea, żeby w odległości około dwustu metrów od domu rodzinnego Wincentego Witosa powstało tak okazałe dzieło. Gratuluję wizji, koncepcji i wykonania. Gratuluję również panu staroście, całemu zarządowi powiatu tarnowskiego, pracownikom i kadrze pedagogicznej tego Ośrodka. To przyjazne miejsce, gdzie na każdym kroku czuć ciepło i życzliwość, gdzie widać ogromne serce okazywane dzieciom - powiedziała Anna Pieczarka.

mural w witos 5

Prawnuk Witosa Marek Steindel podziękował za zaproszenie i upamiętnienie jego pradziadka. - Z postaci, która jest na muralu, emanuje stanowczość, ale i duma polskiego chłopa. Tak, ta postać jest uosobieniem jego charakteru - stwierdził.

mural w witos 6

Dyrektor ośrodka Jacek Frankowski wraz z przedstawicielami społeczności podziękowali także Marszalek Annie Pieczarce oraz artyście Ryszardowi Paprockiemu, przekazując obrazki wykonane przez wychowanków SOSW. W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli też między innymi: Wicestarosta Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, Wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz i Przewodnicząca Rady Gminy w Wierzchosławicach Małgorzata Moskal; Radni Powiatu Tarnowskiego: Magdalena Kopczyńska, Adam Biedroń i Stefan Dzik, a także dyrektorzy szkół ponadpodstawowych powiatu oraz Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty, Artur Puciłowski. Instytut Pamięci Narodowej, który dofinansował powstanie muralu, reprezentował Jakub Ryba z krakowskiego oddziału, obecni byli przedstawiciele służ mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Wojska Polskiego.

mural w witos 7

To właśnie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów KMP w Tarnowie był współorganizatorem pikniku integracyjnego dla dzieci i młodzieży z SOSW, SP w Wierzchosławicach oraz dzieci z rodzin policyjnych, który odbył się później na terenie Lasów Państwowych w Wierzchosławicach-Dwudniakach.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:141
Wczoraj:1042
W tym tygodniu:4809
W tym miesiącu:16390
Ogółem:1938803

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd