dzisiaj jest: 23 października 2021 r.   ::    imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

koronawirus nfz

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wola Rzędzińska: 15 sierpnia - obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej

Obraz przedstawiający defiladę grup rekonstrukcyjnych

15 sierpnia 2021 roku na stadionie LKS „Wolania” w Woli Rzędzińskiej odbędą się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, na które zapraszają Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Od 1992 roku dzień 15 sierpnia obchodzony jest jako Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na pamiątkę zwycięstwa Wojska Polskiego na Armią Czerwoną.

Uroczystości w Woli Rzędzińskiej rozpoczną się o godz. 16.00 defiladą grup rekonstrukcji historycznej. Od godz.17.00 zaplanowany został piknik historyczno-wojskowy, w ramach którego reprezentowane będą pokazy umiejętności kawaleryjskich, pokazy broni, wyposażenia wojskowego, strzelania przeciwlotniczego, pokazy pojazdów wojskowych, pokazy sokolnicy z jastrzębiem, wystawa militariów, pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku. Będzie także koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty, jak również lekcja śpiewu patriotycznego z Filharmonikami Krakowskimi. Nie zabraknie poczęstunku tradycyjną, żołnierską grochówką.

O godzinie 20.00 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół BACIARY.

Szczegółowy program dotyczący obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej

Bitwa Warszawska była przełomowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej. Doprowadziła do załamania ofensywy Armii Czerwonej. Zwycięstwo Wojska Polskiego było możliwe miedzy innymi dzięki męstwu żołnierzy polskich, poświęceniu i patriotycznej postawie społeczeństwa polskiego oraz doskonałym planom operacyjnym naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Zwycięstwo armii polskiej w bitwie warszawskiej z sierpnia 1920 roku porównywane jest do bitwy nad Marną, która w roku 1914 ocaliła Paryż i Francję. Edgar Vincent wicehrabia D’Abergnon, brytyjski polityk i dyplomata, szef alianckiej misji międzysojuszniczej do Polski, nazwał wiktorię warszawską osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

Ogółem:1938822